A kézfejünket borító bőr nagyon vékony, így könnyebben kiszárad, és a ráncok, foltok is korán megjelenhetnek rajta. Ráadásul az utóbbi egy évben rengeteg fertőtlenítőszert használtunk, melyek igen csak kikezdik a bőr természetes hámrétegét. Bőrünk az idő előrehaladtával folyamatosan veszít nedvességtartalmából, valamint rugalmasságából, ennek pedig látható jelei lesznek a kezeinken is.
Több genetikai és hormonális ok is lehet a háttérben
Tévesen azt hihetjük, hogy a kézápolásra kizárólag télen van szükség, de ez nem igaz. A kezünk az év egészében komoly külső és belső hatásoknak van kitéve: a UV-sugárzás is a bőr öregedését idézi elő, ráncosodást és a májfoltok kialakulását okoz. De állhatnak a háttérben genetikai és hormonális okok is, esetleg vitaminhiány. Az sem mindegy, hogy milyen kozmetikumokat használunk, kesztyűben vagy anélkül alkalmazzuk-e a tisztítószereket, vagy mennyi folyadékot fogyasztunk egy nap. "A kézfej finom, puha bőrére érdemes tudatosan odafigyelni, de akkor sem elkeseredni, ha már elindult az öregedési folyamat" - hívja fel a figyelmet dr. Széchenyi Kornél, orvos-esztétikai specialista.
„A bőr állapotát többek közt a kollagén-tartalma határozza meg, melynek a kötőszövetek kialakításában, a bőr rugalmasságának megőrzésében és a nedvesség felszívásában van komoly szerepe. Bőrünk a kollagén és az elasztikus rostok megfogyatkozása miatt fokozatosan elvékonyodik és a rugalmassága is csökken, miközben a hyaluronsav mennyiségének csökkenése miatt egyre szárazabb lesz, és jól láthatóvá válnak a ráncok” -mondja a Budai New Beauty Orvos-Esztétikai Központ vezetője. Az ösztrogénnek is fontos szerepe van, mivel előnyösen hat a bőr vízháztartására. „A menopauza alatt azonban csökken a mennyisége, ez pedig a bőr szerkezetében szintén változásokhoz vezet. A bőr alatti zsírszövet vékonyodik, a kötőszövet veszít rostos szerkezetéből, és a vizet sem képes ugyanúgy megtartani” – teszi hozzá a szakember.
A külső hatások is felelősek a bőr változásáért: a kézfej ki van téve az UV-sugárzásnak; a dohányzás érkárosító hatása először a periférikus érrendszeren jelentkezik, így a kéz hajszálereiben is romlik a keringés, ami miatt könnyebben alakulnak ki foltok, bevérzések, de az alkohol vagy az egészségtelen életmód is hozzájárulnak a bőr korai öregedéséhez.
Többféle esztétikai kezeléssel is jól orvosolható a probléma
Kezeink ápolására tehát mindenképpen érdemes időt szánni: a rendszeres hidratálás sokat segíthet, és ma már különféle olajak és anti-aging készítmények is kaphatók kifejezetten a kezek ápolására fejlesztve. Ezektől a termékektől azonban nem szabad csodát várni, ha már elkezdődött az öregedési folyamat, javasolt orvos-esztétikai szakember segítségét kérni, aki segíthet a megoldásban.
„Többféle megoldás létezik a kéz bőrének megfiatalítására, úgy mint a kézfej lézeres fiatalítása, a Drakula-kezelés vagy a hyaluronsavas töltés. A Drakula-terápia során a sebgyógyulás folyamatára bízzuk a feladatot: a vérben lévő vérlemezkékből olyan anyagok szabadulnak fel, melyek beindítják a sejtosztódást, fokozzák a kollagén és elasztin termelődését, a fiatal kötőszöveti sejtek sebbe áramlását, új kötőszövet és hámszövet képződését” – magyarázza az orvos.
Hozzáteszi, hogy a lézeres fiatalítás is nagyon népszerű, mellyel gyakorlatilag minimális gyógyulási idő mellett élvezhetik a páciensek a kezelés nyújtotta előnyöket. „A lézeres bőrfiatalítás során számos mikroszkopikus, a mélyebb rétegekig terjedő lyuk jön létre, amely stimulálja a megfelelő gyógyulási folyamatokat, ezáltal pedig a bőr megfiatalodását” – meséli. A töltőanyagokat is lehet alkalmazni a kézfejen, mivel általuk egyszerűen pótolható az elveszett zsír és kötőszövet. Nagyon sok töltőanyag elérhető manapság a piacon, amelyek közül a hyaluronsav alapanyagú termékek a legnépszerűbbek, de minden esetben érdemes orvos-esztétikai szakemberrel konzultálni, aki személyre szabott ajánl kezelést.
Ez is érdekelhet: