Vannak helyek Európában, amelyeket legalább egyszer az életben látni kell. Erre általában akkor jön rá az ember, amikor ott van. Az egyik ilyen „bakancslistás” úticél Szlovénia leghíresebb vidéke, a Bledi-tó, ahol bármely évszakban egy programdús hosszú hétvégét tölthet el az ember.
Budapestről indulva öt óra autóút után, aminek nagyrésze autópálya, viszonylag frissen érkeztünk meg Bled városába. Szállásunk a központtól 15 perc sétára volt a hegyek irányában, ahol ott tudtuk hagyni az autónkat. Jó döntés volt a szállásválasztás, a belvárosban ugyanis mindez reménytelen vállalkozásnak tűnt, ugyanis sehol sincsenek parkolók. A város szélén, központi parkolókban lehet letenni az autót, vagy a szállodák elkerített parkolójában, ha ott lakik az ember.
Első program: a tó felfedezése
Csak egy kicsit szerettünk volna sétálni a tó körül, végül két óra alatt körbejártuk. Így fedeztük fel a különböző programokat, amelyeket másnap meg is valósítottunk. A 6 kilométer hosszú, szépen kiépített gyalogos és kerékpáros úton annyi izgalmas benyomás ért, hogy nem tudtunk visszafordulni. Néztük a tópartján strandoló és a tóban fürdőző embereket, a sok sup-ost és csónakázót, akik a lemenő nap fényében élvezték a békét, nyugalmat a tó közepén. Néha elektromos kerékpáron elhúzott mellettünk egy-két nyugdíjas és jó néhány lelkes fiatalabb futó.
Sziget a víz közepén
Kötelező program, amit mi sem hagytunk ki, a tó közepén található aprócska sziget (Blejski otok) felkeresése. Kizárólag csónakkal vagy a helyi pletna bárkával lehet megközelíteni. Legfőbb látnivalója a 17. században épült Nagyboldogasszony búcsújáró templom, amelyhez 99 lépcső vezet. Mi megszámoltuk, tényleg annyi. A harangot is megkongattuk, a legenda szerint ugyanis, ha valaki háromszor meghúzza a harang kötelét, nagy szerencse vár rá.
Fantasztikus panoráma Bledi várból
Szlovénia egyik legrégebbi kastélyáról már 1011-ből maradtak feljegyzések. A 130 méter magasan, egy meredek sziklára épült vár ma múzeumként funkcionál. Fantasztikus kilátás vár azokra, akik fellépcsőznek vagy autóval jönnek fel a hegyre. A vár teraszáról nem csak a Bledi-tó víztükrére nyílik páratlan panoráma, hanem a Júliai-Alpok és a Karavankák hegycsúcsai is látszanak.
A bledi krémes, ami pont olyan, mint a magyar változata
Az útikönyvek szerint Bledből nem lehet úgy hazatérni, hogy ne kóstoljunk krémest. Ez a sütemény 1953 óta szerepel a helyi Hotel Park kínálatában, de ma már bármelyik kávézóban, étteremben, sőt fagylaltozóban is kapható. Természetesen mi is megkóstoltuk, nagyon finom volt, de az íze nem sokban különbözött a pesti August cukrászdában kaphatóétól.
Kirándulás a vadregényes Vintgar-szurdokba
A Bledi-tó partjaitól csupán 6 km-re található a festői Vintgar-szurdok, amely szintén egy „bakancslistás” úticél. A 1,5 km hosszú, vadregényes túra során a Radovna folyó mentén hatalmas sziklatömbök és magas sziklafalak között kanyarog az út, végén egy 16 méter magas vízesés zubog le a mélybe.
A Covid-járvány miatt csak korlátozott létszámú látogatót engednek be és csak egy irányba lehet haladni. Mikor jó 40 perc lefele sétálás után elhagytuk a szurdok lezárt területlét, még egy órányi újabb séta várt ránk, ezúttal felfelé, hogy visszajussunk a parkolóhoz. De megérte, feledhetetlen látványban volt részünk.
Ez is érdekelhet: