Életforma.hu

STÍLUS

Tibet - az élő hit varázsa

Földváry Eszter idegenvezető több mint negyven éve kísér turistákat szerte a világban. Egy amerikai utazási iroda munkatársaként eddig huszonötször utazta körbe a Földet, de most ő is, mint a turizmusban dolgozók többsége, kényszerszabadságon van. Szabadidejében a fotóit rendezgeti és feljegyzéseket készít emlékeiből, amelyek közül néhányat a következő hetekben vendégszerzőként az Életforma olvasóival is megoszt.

Az első utam alkalmával a lhaszai reptérre érkeztünk, ami 3600 méter magasan fekszik. Ahogy kiszálltunk a repülőből, rögtön éreztük az oxigén hiányát, szinte mellbevágott minket a ritkás levegő. Nem értettük miért nem tudtunk a megszokott ütemben sétálni, szuszogtunk és csak kapkodtuk a levegőt. A repülőtér nem a fővárosban található, hanem 45 kilométerre tőle. Abban az időben, ez azt jelentette, hogy elhanyagolt országúton körülbelül két óra hosszat kellett utaznunk amíg megérkeztünk a szállásunkra. Az út egy gyönyörű, bővizű folyó mentén kanyargott, kristálytiszta vize visszatükrözte a kék eget. Körülöttünk kopár hegycsúcsok törtek fel az égbe. Időnként kis falvakon hajtottunk keresztül.

Az út egy bővizű folyó mentén vezetett. ( Fotó: Földváry Eszter)

Egyszer megálltunk az egyik faluban kinyújtóztatni a minibuszban elgémberedett tagjainkat, sétáltunk egyet, és közelebbről megnéztük egy házat. A falusi ház hármas beosztású volt, a legalsó szint az állatoké volt, fölöttük az emberek éltek és ő fölöttük, a lapos tetőn, füstölők és imazászlók köszöntötték az isteneket. A ház mögött pár jak legelészett. Hosszú sötétbarna szőrükkel, hosszú farkukkal olyanok voltak, mintha az őskorból maradtak volna itt. A tibetiek a jak minden porcikáját felhasználják: a tejét, a húsát, a bőrét, a szőrét, de még a csontjait is.

Útközben megálltunk egy élő sziklából kifaragott, festett Buddha szobornál. Gyönyörű volt, ahogy a szobor képe egy kis tavacskában visszatükröződött. Körülötte és korábban útközben sokfelé kicsi, fehér létrarajzokat láttunk a sziklákra felfestve. Ezek viszik a hívők imáit az égbe. A távolban, egy szinte elérhetetlen sziklaormon imazászlók lobogtak a szélben. Az élő hit jelenlétével találkoztunk mindenütt.

A sziklára rajzolt Budha szobor visszatükröződött a vízen.( Fotó: Földváry Eszter)

Ahogy közeledtünk Lhászához, az úton egyre több zarándokkal találkoztunk, akik távoli vidékekről, gyalog érkeztek. Minden lépésnél a földre borulva, szinte hason csúszva tették meg az akár sok száz kilométert, mire elérték a célt. Minden tibetinek életében egyszer legalább el kell zarándokolnia a legszentebb templomhoz, a Jokhanghoz.

Lhásza és a puritán vendégfogadás

Végre valahára megérkeztünk a fővárosba, előre tudtuk, hogy nem egy luxus hotelben fogunk megszállni. Mert, hogy olyan akkoriban még nem létezett ezen a vidéken. De arra nem számítottunk, ami ránk várt. Óriási jéghideg előcsarnokba léptünk be, ami kongott az ürességtől. Rajtunk kívül senki sem tartózkodott ebben az elhagyatott szállodában. A szobák ugyanilyen hidegek voltak, kőkemény ágyakkal, de legalább volt tiszta ágynemű, működött a fürdőszoba és éjszakára már egész meleg is lett. Egyetlen kis éttermet fűtöttek, ide menekült mindenki. Kilencvenketten voltunk a csoportban, nem fértünk el az étteremben, ezért még a folyosón is fel kellett állítani asztalokat. A konyha nehezen győzte a kiszolgálást. Vacsora után a szobánkban lepihenve gyűjtöttünk erőt a másnapi városnézéshez, többen magashegyi rosszulléttel küzdöttek.

Lépcsők, kaptatók, zarándokok tömege

Másnap meglátogattuk a Potala palotát. Ez az épület volt a dalai lámák téli rezidenciája, irodája és temetkezési helye, addig amíg a 14. dalai láma 1959-ben el nem hagyta az országot.Azóta Indiában, Dharamsalában él. Egy nagy kaptatón és rengeteg lépcsőn kellett felmásznunk, hogy eljussunk az épület bejáratához.

a Potala palota épülete volt a dalai lámák téli rezidenciája. ( Fotó: Földváry Eszter)

Ahogy beléptünk a kapun, ismét egy igen meredek és keskeny lépcsősor tornyosult előttünk. Körülöttünk rengeteg zarándok tolakodott, hogy minél előbb bejussanak a palotába és körbejárják az összes kápolnát. Áldozati ajándékként folyékony jakvajat töltögettek a termoszukból a gyertyatartókba. Utasaimmal megküzdöttünk a tömeggel, ugyanakkor feledhetetlen élmény volt látni a távoli vidékekről érkezett embereket, a szebbnél szebb ékszereket, türkiz, korall, ezüst hajdíszeket, fülbevalókat, jakbőrből készült hímzett irhabundákat. Egész családok jöttek pirospozsgás arcú gyerekekkel, a nagyszülőket támogatva mászták meg a sok emeletet és közben imamalmukat pörgetve végig mormogták: „Om mani padme hum” azaz „Éljen a lótuszban lévő drágakő!” Akkor még sokkal több terem volt nyitva a nagyközönség előtt, mint manapság. Megnéztük a Fehér Palotában a dalai lámák lakosztályát, ahol még ott vannak az eredeti bútorok. A Vörös Palotában az elhunyt dalai lámák hatalmas, díszes, arannyal, drágakövekkel borított sztupáit, síremlékeit is megcsodáltuk. Ezekben a kápolnákban hatalmas rézedényekben lobogtak a gyertyák, ide öntögették a folyékony jakvajat a hívők. Úgy éreztük magunkat, mintha egy ősi szertartás részesei lennénk.

Ezekben a kápolnákban hatalmas rézedényekben lobogtak a gyertyák, ide öntögették a folyékony jakvajat a hívők. ( Fotó: Földváry Eszter)

Nem igazán értettük, hogy miért másznak be az emberek a lábakon álló szekrények alá, amelyekben a szutrák, a szent szövegek gyűjteményét tárolták. Később kiderült, hisznek abban, hogyha a fejük hozzáér a polchoz, akkor áldást kapnak a szent könyvekből. Annyi szépségben, megható történetben volt részünk a látogatás során, amit alig tudtunk befogadni és hosszú ideig tartott feldolgozni.

Csokang templom és előtte a piac

Lhásza városa a régi mondák szerint eredetileg mandalaalakú volt, ma is így kell körbe sétálni az óra járásával megegyező irányban, míg végül az ember a központhoz, a Jokhang, vagy magyar írás szerint Csokang templomhoz ér. Ez a legősibb templom, a 7. században épült. Többszáz éves kápolnáit színes falfestmények díszítik. A templom előtti téren két hatalmas füstölő ontja magából a zarándokok által beledobott gyógyfüvek illatát. Körülötte özönlik a tömeg, nagy a hangzavar, hiszen itt van a Borkhar piac. Többezer ember járja az utcákat imamalommal a kézben, mások hosszasan alkudoznak.

Zarándokok tömege érkezik Tibetbe. ( Fotó: Földváry Eszter)

Alkudni kötelező és a tibetiek nagyon jó kereskedők. Ha mi már elégedettek vagyunk a végső árral, biztosak lehetünk abban, hogy még így is ők járnak jól. A hajdíszektől, a szantálfából vagy féldrágakövekből készült imaláncokon át az antik, nyakban hordozható kis oltárokig mindent lehet kapni. Mi is körbejártuk a piacot, figyeltük az embereket és élveztük az alkudozást.

Tibeti kalandjaim folytatását a következő cikkemben olvashatod.

Földváry Eszter más cikkeit itt olvashatod:

Ruanda- Gorillák testközelből

Utazás az Orient expressz vonaton


Kifogástalan kabátok az átmeneti évszakokra

Kifogástalan kabátok az átmeneti évszakokra 

A legtöbb nő szeret ajándékot vásárolni és meglepni a szeretteit valami igazán különlegessel. Akkor azonban, amikor a párjuknak vagy férfi rokonaiknak vesznek ajándékot, sokszor ötlethiánnyal küzdhetnek. Erre az esetre hozunk most egy olyan ajándéktippet, amely garantáltan örömöt okoz majd!
Hogyan válasszuk ki a tökéletes pamutpólót?

Hogyan válasszuk ki a tökéletes pamutpólót? 

A divatban is egyre többen keresik a környezettudatos megoldásokat, így a gardróbokban is átalakulás figyelhető meg. Ma már nem elegendő, hogy egy ruhadarab – például egy póló – jól néz ki, hanem több szempontot is figyelembe vesznek a vásárlók választás előtt.
A kitűzők sikertörténete: az egyedi embléma hatalma

A kitűzők sikertörténete: az egyedi embléma hatalma 

Az utóbbi években egy érdekes trend emelkedett ki, ami megdobogtathatja a szíved, ha márkaépítésen vagy promóción töröd a fejed. A kitűzők egyszerű, mégis hatékony módjai annak, hogy egyediséged megmutatkozzon, legyen szó céges rendezvényekről vagy akár egy személyes eseményről. A kis kiegészítőkön keresztül sokkal távolabbra juthatsz, mint amit elsőre gondolnád. És tényleg, ki ne akarna egy kis pluszt adni az arculatához?
Stílusos megjelenés minden nap

Stílusos megjelenés minden nap 

A hölgyek számára különösen fontos a vonzó megjelenés. Bárhol is vannak, szeretnének jól kinézni és ezért sok mindent hajlandóak megtenni. Az esztétikus külső szempontjából meghatározó a lábbeli. Nézzük most meg, melyek azok a cipőtípusok, amelyekkel garantált az előnyös megjelenés!
A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus férfi karórák titkai 

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a precizitást. De hogyan is működnek ezek a kiegészítők? Sokak számára ezek a kérdések ismeretlen területnek számítanak, mégis egyszerűen megérthetők, különösen, ha ránézünk a mechanizmusukban rejlő zsenialitásra.
Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél? 

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra is az egyik legnépszerűbb és legnőiesebb választást nyújtják. Ezek a könnyed, kényelmes cipők tökéletesen illenek az őszi outfitekhez, legyen szó elegáns vagy hétköznapi viseletről. Az ősz változékony időjárásában is bátran viselhetők, ha megfelelően kombináljuk őket. De hogyan lehet őket úgy hordani, hogy mindig kifinomult és stílusos megjelenést biztosítsanak? Nézzük!
Tuti tippek a reszelésmentes technikához

Tuti tippek a reszelésmentes technikához 

Nőként a legszebb természetes ékszerünk a körmünk és a hajunk, amit igyekszünk a lehető legkevesebb munkával tökéletessé varázsolni. A műkörmök viselésének pedig van egy biztos velejárója: rá lehet szokni. Ez pedig azt jelenti, hogy 3-4 hetente elmegyünk a körmöshöz. Viszont ehhez hozzá tartozik az is, hogy rengeteg port kell elviselnünk. Szakemberként meg pláne.
Platform cipők – hogyan kombináljuk őket ruhákkal?

Platform cipők – hogyan kombináljuk őket ruhákkal? 

A platform cipők visszatértek a divatba, és tökéletes választásnak bizonyulnak, ha egy kis magasságot és stílust szeretnénk hozzáadni megjelenésünkhöz. Ezek a cipők nem csak kényelmesek, de sokoldalúan kombinálhatóak különféle ruhadarabokkal, legyen szó hétköznapi vagy alkalmi viseletről. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hordhatjuk a platform cipőket különböző stílusú ruhákkal, hogy mindig divatosak maradjunk.
Miért elengedhetetlenek a férfi és női köntösök a tisztálkodási rutinhoz?

Miért elengedhetetlenek a férfi és női köntösök a tisztálkodási rutinhoz? 

Egy puha meleg köntös mindig kellemes hangulatot ad a hűvös reggelekhez. Viszont nem csak ennyi az előnye annak, ha beszerzünk egy minőségi köntöst otthonra, és élvezzük annak minden kényelmét.
700 új termékkel bővült a dm kínálata a szépség és egészség jegyében

700 új termékkel bővült a dm kínálata a szépség és egészség jegyében 

A dm idén tavasszal ismét 700 új termékkel bővítette kínálatát, az arcápolás, a natúrkozmetika, reform élelmiszer, gyógytermékek, szájápolás és háztartás kategóriákban. A bővítésnek köszönhetően ismét több magyar márka termékei is helyet kaptak a dm polcian és online shopjában. A választék kialakításában a vásárlók véleményét is figyelembe vette a drogéria.