Életforma.hu


Történelmi döntés: ingyenesek lesznek a fogamazásgátlók a 25 év alatti nőknek Franciaországban

Történelmi döntés: ingyenesek lesznek a fogamazásgátlók a 25 év alatti nőknek Franciaországban 

Franciaországban a fogamzásgátlók jövőre már nemcsak a kiskorú lányoknak, hanem 25 éves korig minden nő számára ingyenesek lesznek - jelentette be a francia egészségügyi miniszter.
Fogamzásgátlás interneten?

Fogamzásgátlás interneten? 

Minden gyerek akkor születhessen meg, amikor arra apa és anya készen áll. Ezzel a céllal jött létre a World Contraception Day, azaz a Fogamzásgátlás Világnapja. A mozgalom tíz évvel ezelőtt született. Azóta segíti a fogamzásgátlással kapcsolatos tájékozódást, és a nem kívánt terhességek elkerülését. Az évfordulóra közzé tették legújabb kutatásuk eredményeit.
Amit tudnod kell az esemény után

Amit tudnod kell az esemény után 

Ha a szexuális együttlétkor nem megfelelően (vagy egyáltalán nem) védekeztetek, a nem kívánt terhesség elkerülése érdekében az egyetlen megoldás a sürgősségi fogamzásgátlás, más néven az esemény utáni tabletta. Sokan kellemetlennek érzik, amikor be kell szerezniük, pedig kifejezetten fontos, hogy ilyenkor minél hamarabb hozzájussunk a tablettához!
Amit tudni illik a spirálról

Amit tudni illik a spirálról 

A fogamzásgátlás a legtöbb esetben legalább annyira központi kérdés, mint a családtervezés. Nem csoda, hogy mindenki a lehető legjobb megoldást keresi, ráadásul olyat, ami kevésbé terheli a szervezetet. Az egyik ilyen lehetőség a spirál, melyről dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt.
Fogamzásgátlás terhesség után

Fogamzásgátlás terhesség után 

Szülés után egy bizonyos idő elteltével ismét fogamzásgátlásra van szükség a nem kívánt terhesség ellen. Hogy mégis mikor érdemes újra védekezni, és hogy milyen lehetőségek közül lehet választani, arról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa beszélt.
Vele meztelenül is fesztelenül beszélhetünk...

Vele meztelenül is fesztelenül beszélhetünk... 

Magyarországon 2015-ben 100 élve születésre 34 terhesség-megszakítás jutott. Megdöbbentő és elgondolkodtató arány ez, amelyen kellő felelősségtudattal és következetességgel sokat lehet javítani. Erre hívja fel a figyelmet a tudatos családtervezésért és tartós párkapcsolatokért kampányoló Ragaszkodj hozzá! kezdeményezés is.
Meghökkentő ősi módszerek fogamzásgátlásra - ne próbáld ki!

Meghökkentő ősi módszerek fogamzásgátlásra - ne próbáld ki! 

A mai modern fogamzásgátló módszerek kialakulásához számtalan érdekes megoldásra, kísérletezésre volt szükség. A történelem során a krokodilok ürülékétől kezdve a villa alakú csirkecsontig, de az amulettként használt macskahere és öszvér fülzsír hatékonyságában is bíztak elődeink. Összegyűjtöttük a legfurcsábbakat!
Óvatos, de biztos segítség a gyermeknőgyógyásztól

Óvatos, de biztos segítség a gyermeknőgyógyásztól 

A gyermeknőgyógyász vizsgálata sok lányban és édesanyában okozhat szorongást, holott erre semmi szükség. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, gyermeknőgyógyásza szerint egyes fertőzések, betegségek kezelése, illetve tinédzsereknél a fogamzásgátlás gyorsan, hatékonyan megoldható orvosi közreműködéssel.
A férfi csak élvezze, a többi a nő dolga!

A férfi csak élvezze, a többi a nő dolga! 

A férfiak a nemi betegségeknél is jobban tartanak a nem kívánt terhességtől, ennek ellenére több mint negyedük (27%) egyáltalán nem szokott gondoskodni a védekezésről, további 13%-uk pedig rendszeresen megfeledkezik róla.Szerintük a védekezés a nők dolga, és nem értik melyik módszer okozhat kellemetlenséget a nőknek.

Fogamzásgátlás: mit vegyünk be az utolsó pillanatban? 

Nem megfelelő vagy elmaradt védekezés esetén jöhet szóba a sürgősségi fogamzásgátlás, amely egy tabletta bevételét jelenti, a szeretkezés után 48-72 órában. Dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza szerint ez a módszer azonban semmiképp sem helyettesítheti az előrelátó védekezést.  

Jó évet zárt a hüvelygyűrű 

A tavalyi év integrált, HPV elleni védőoltást is népszerűsítő kampányának köszönhetően a teljes lakosság körében 7%-kal, a 2015-ben kiemelt célcsoportnak számító 15-19 éves korosztályban pedig 22%-kal nőtt a hüvelygyűrű ismertsége.

Kinek veszélyes a fogamzásgátló szedése? 

A fogamzásgátlók szedése veszélyeket is rejthet, hiszen egyes esetekben a szedésük nem javasolt, mivel komoly gondokat is okozhatnak, köztük trombózist, vagy magasvérnyomást. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

Egy tablettát se hagyj ki! 

A magyar nők 21%-a az elmúlt egy évben egyáltalán nem védekezett a szexuális együttlétekkor, de aggasztóan népszerű volt a megszakításos közösülés is – derült ki a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság megbízásából készített kutatásból.

Fontosabb az alakod, mint egy nem kívánt terhesség? 

Gondoltad volna, hogy a 18-29 éves magyar nők majd 40 százaléka rendszeresen megszakításos közösüléssel védekezik? Pedig Magyarországon 100 élve születésre még mindig 40 abortusz jut, a tinédzserterhességek közül pedig minden második végződik így!

Fogamzásgátlót kap minden szerelmes galamb! 

Furcsa, de emberséges módon próbálják a galamb-szaporulatot megfékezni egy spanyol településen. A fogamzásgátló búzaszemek mindenképpen jobb megoldás, mint a medvék és kóbor macskák kilövése, ahogy azt máshol teszik. Állati hírek következnek.

Szedhet-e fogamzásgátlót, akinek pajzsmirigy gondja van? 

A pajzsmirigybetegség kezelésben részesülők körében gyakran felmerülő kérdés, hogy nem okoz-e problémát, ha a kezelés alatt, fogamzásgátlás miatt más hormonokat is szednek.  A választ minden esetben az határozza meg, hogy a betegnek milyen pajzsmirigybetegsége van.

Fogamzásgátlás távirányítással - ha akarom működik, ha akarom, nem 

Bőr alá beültethető és 16 évig működőképes távirányítású fogamzásgátló chip készült Bill Gates támogatásával. A chipet a tompor, a felkar vagy a has bőre alá ültethetik be. Az implantátum hosszú távú megoldást nyújthat a születésszabályozásra.

Szedsz fogamzásgátlót? Vigyázz, veszélyes lehet! 

Az utóbbi időkben egyre többet hallani a hormonális fogamzásgátlók okozta halálos kimenetelű trombózisról, ezért az Európai Gyógyszerügynökség szigorítaná a készítmények felírását. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet is közreadott egy tájékoztató levelet, amelyben többek között az áll, hogy a készítményt felíró szakembernek folyamatosan tájékoztatni kell a beteget a veszélyekről és a szűrések lehetőségéről.

Öt tévhit a trombózisról 

A trombózis csak az időseket érinti? Igaz, hogy mindig együtt jár a tüdőembóliával? Többek között ezek a kérdések is megfogalmazódnak a trombózissal kapcsolatban. Számos tévhit miatt azonban feleslegesen aggódunk. Néhányat most eloszlatunk!

Amit fontos tudni a fogamzásgátló kiválasztása előtt... 

A fogamzásgátlásnak számos formája ismert, így mindenkinek személyre szabottan lenne érdemes a korának, egészségi állapotának, rizikófaktorainak figyelembe vételével kiválasztani az optimális megoldást. A választás előtti kivizsgálás jelentőségéről dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyász szakorvosa beszélt. 

Miért jó nőnek lenni? 

A Nemzetközi Nőnap alkalmából kézenfekvő kérdés, s nyilván ezerféle válasz létezik. Ha a humort hívjuk segítségül: egy könnyekben úszó nő jó eséllyel megúszhatja a gyorshajtást, ráadásul egy hétnél tovább is képes életben tartani egy szobanövényt. S tény az is: a lányok korábban érnek - nem csak testileg, de érzelmileg és értelmi képességeiket tekintve is -, miközben a rossznyelvek szerint egyes férfiak talán sosem nőnek fel...  

Okozhatnak-e trombózist a fogamzásgátlók? 

A fogamzásgátlók trombózisfokozó hatásával kapcsolatban elég sok tévhit él az emberekben. Prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus megvilágítja a helyzetet.  

Frigiditás, hisztéria és homoszexualitás a fogamzásgátlótól 

A nemi aktust biztonságosabbá tevő gyógyszernek érdekes módon olyan mellékhatásai is lehetnek, mint a frigiditás, a hisztéria vagy a homoszexualitás.

Mikor kell hormonmentesen védekezni? 

A hormonmentes fogamzásgátlásra nem csak a nyári kalandokkal kapcsolatban kell gondolni, de számos egészségügyi oka is lehet annak, hogy a védekezésnek ilyen módjai közül kell választani. A megoldásokról dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza beszélt.  

A fogamzásgátló csökkenti a szexuális vágyat? 

Köztudott, hogy a hormonális fogamzásgátlók csökkenti a szexuális vágyat. Egyik elmélet szerint a mesterséges ösztrogént és progeszteront is tartalmazó, kombinált fogamzásgátló tabletták csökkentik a szervezetben keringő szabad tesztoszteron szintjét, ami kihat a libidóra is. Egy új, az American Journal of Obstetrics & Gynecology decemberi számában megjelent cikk szerint azonban erről nincsen szó. 

Milyen az ideális fogamzásgátló módszer? 

A fogamzásgátlót szedő nők fele havonta legalább egyszer elfelejti bevenni tablettáját és közülük minden második nincs tisztában ennek kockázataival - derült ki egy nagyszabású, mintegy hétezer fővel készített internetes felmérésből.

A nők védekeznének, de a férfi nem akarja? 

Mind a férfiak, mind a nők azt mondták, aktívan döntöttek arról, hogy védekeznek-e, azonban a felek nem mindig nyilatkoztak egyformán arról a tényről, hogy beszéltek-e a fogamzásgátlásról. "Ez az ellentmondás gyakori a párkapcsolatokban"

Trombózis-hajlam esetén óvatosan a fogamzásgátlókkal! 

Mélyvénás trombózisról akkor beszélünk, ha leginkább az alsó végtag úgynevezett mélyvénás rendszerének valamely ágában vérrög (trombus) képződik. Előfordulhat, hogy a vérrög egy része leszakad, a vérárammal továbbsodródik egészen a tüdő ereibe, ahol egy nála kisebb érszakaszhoz érve megakad és elzárja azt - ez a tüdőembólia. A vénás trombózis megelőzésének lehetőségeiről dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical angiológusa beszélt. 

Baj van? Jobb később, mint semmikor! 

Nem megfelelő (esetleg teljesen hiányzó) védekezés esetén jöhet szóba a sürgősségi fogamzásgátlás, amelyet a szeretkezés utáni 48-72 órán belül kell bevenni, de semmiképp sem helyettesítheti a tervezett, előrelátó védekezést. – hívja fel a figyelmet dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza. – A nagy hormontartalmú tabletták csupán a „kevésbé rossz” megoldást képviselik a művi terhesség megszakításokhoz képest, amelyekből hazánkban évente ötvenezer történik!

Szex hormonmentes fogamzásgátlóval! 

A hormontartalmú fogamzásgátló tabletta szedése nem minden nőnek jelenthet megoldást a védekezés kérdésében. Számos esetben ugyanis nem javasolt ilyen készítményekkel élni, ilyenek például a trombózis, az embólia, az agyi érbetegségek és egyes májproblémák – ezekre a nőgyógyásznak az anamnézis során rá is kell kérdeznie. De létezik számos olyan kórkép, amelyben kizárólag az orvos egyéni mérlegelése dönti el, alkalmazható-e hormon, mint amilyen a cukorbetegség, a visszeresség, a magas vérnyomás vagy az epilepszia.

A fogamzásgátló tabletta végzetes mellékhatása 

A nem kívánt terhesség elkerülésének egyre szélesebb körben használt módja a fogamzásgátló tabletták szedése. A készítmények alkalmazása azonban nem csak a különböző nemi úton terjedő fertőzések ellen nem nyújt védelmet, de nagymértékben növeli a trombózis kialakulásának kockázatát is. 

"Arra a pasira indulok be, akinek finom az illata" 

Amíg milliók hálával tartoznak a fogamzásgátlónak. A tabletta hozzájárul ahhoz is, hogy csak a legfittebb maradjon életben, ami már nem biztos hogy annyira hízelgő a párkapcsolatainkra nézve...