HPV-vírus cikkek

Mentsd meg a lányodat a méhnyakráktól!
Szeptember 12-éig dönthetnek a magyar szülők arról, hogy kérik-e hetedik osztályos lányuknak az ingyenes Humán papilloma virus elleni oltást. A vakcinát a 12. életévüket betöltött hetedik osztályos lányok szülei igényelhetik térítésmentesen az iskolákban. A HPV nemcsak méhnyakrákot okozhat, hanem egyéb súlyos daganatos megbetegedések kialakulásában is szerepet játszhat. A magyar szülők többsége azért oltatna, hogy megelőzzék gyermeküknél a vírus okozta daganatos betegségeket. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a HPV elleni vakcinák biztonságosságát kiemelkedőnek minősítette!

Szűresd! Szájüregi HPV-ből könnyen lehet tumor!
A szájüregi daganatok kialakulásában a dohányzás és a túlzott mértékű alkoholfogyasztás a fő rizikófaktor. Az utóbbi években a HPV fertőzés oki szerepe is egyre gyakrabban megjelenik, és növekvő számban igazolódnak HPV (Humán Papilloma Vírus) eredetű daganatos elváltozások a szájüregben.

Minden, amit tudni akartál a szemölcsökről
Vírusos szemölcs a test bármely pontján megjelenhet, nagy valószínűséggel, élete során legalább egyszer már mindenki találkozott a zavaró növedékekkel. Annak, aki hajlamos rá, és a szemölcs folyamatos kiújulásával küzd, érdemes elolvasnia dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosának javaslatait a kezelésről és a megelőzésről.

Egy kis terpesz, így kapsz nemi herpeszt!
Fura reklámszlogennek tűnik, ám a betegség mégsem ilyen vicces. Sokáig lappang és mire észrevesszük, fertőzéssel már tovább is adtuk. Hogyan ismerjük fel a tüneteket és miként szabadulhatunk meg a kellemetlenségektől?

8 életbevágó tény és tévhit a HPV elleni védőoltásról
A jellemzően szexuális úton terjedő HPV-t a legtöbben a méhnyakrákhoz kötik, pedig a vírus összességében a rákos megbetegedések 5 százalékáért felelős. Magyarországon kétféle védőoltás is elérhető, de a nagyfokú tájékozatlanság és az interneten terjedő tévhitek miatt még mindig nagyon kevesen élnek a megelőzés lehetőségével. Az alábbiakban összeszedtük a legjellemzőbb tévhiteket és azok cáfolatát.

Rémhírek a HPV-programról - ne hidd el!
A méhnyakrák jelenleg a 45 év alatti nők második leggyakoribb daganatos megbetegedése. A hetedikes lányok méhnyakrák elleni védőoltási programja keretében az érintett korosztály 83%-a, mintegy 38 ezer lány kapja meg a vakcinát. Ugyanakkor rémhírek terjednek az interneten az oltással kapcsolatban, ami veszélyeztetheti az oltási programot. Ráadásul a HPV nemcsak a méhnyakrák, hanem többek között az anális rákok és a nemi szervi szemölcsök kialakulásáért is felelős.