Kísérlet cikkek

Tízezer vegyülettől a hatékony gyógyszerig – az alapkutatástól a klinikai vizsgálatokig
A gyógyszerjelöltek kiválasztása óriási munka: egy piacra kerülő gyógyszer kifejlesztése körülbelül 10 ezer vegyületből kezdődik, ebből alig néhány száz jut el a laboratóriumi kísérletekig, az állatkísérletekig még kevesebb, és csak szó szerint egy kezünkön megszámolható addig, hogy emberek is kaphassák. A tudomany.hu legújabb cikkében a gyógyszerfejlesztés egymásra épülő fázisait mutatják be szakemberek.

Szívesen vagyunk kísérleti alanyok
20 000 ember – évente nagyjából ennyien próbálnak ki Magyarországon elsőként új terápiákat, gyógyszereket. Mennyire vagyunk nyitottak, egyáltalán mennyit tudunk a klinikai gyógyszervizsgálatokról? Az ismert klinikai kuttásokra szakosodott vizsgálóhely megismételte tavalyi kutatását a témában.

Emeletráépítés felsőfokon
Budapest egyik legkedveltebb lakónegyede, a József Attila lakótelep megépítése óta alig változott. Az 1957 és 1981 között kiépült terület a különböző építési technikák kísérleti terepé is vált. Van ott tégla, zsaluzott beton, és panelházból is többféle. A József Attila lakótelep most újabb kísérlet színterévé válik - jótékony hatást gyakorolva lakókörnyezetre és ingatlanárakra egyaránt.

Buksi! Emlékszel, mit tett a gazdád tavaly nyáron?
Egy magyar kutatócsoport bebizonyította, hogy a kutyák is képesek "mentális időutazásra", azaz olyan múltbeli eseményekre is képesek emlékezni, amelyek esetében nem számíthattak arra, hogy egyszer majd fel kell idézni azokat. Talán azt is tudja, mit tettél tavaly nyáron?

Meditálj - akkor is, ha nem tudsz!
Kutatásokat végzett a Michigan Egyetem arról, hogy a negatív érzelmi hatásokkal szemben mennyire véd a meditáció. Mint kiderült, bizony segít! Méghozzá nagyon is.

Zöldtea a reuma ellen?
A reuma, a rheumatoid arthritis tünetei megkeseríthetik a betegek életét, de egy új kutatás szerint a zöldtea hatóanyaga segíthetnek a panaszokon. Dr. Pál Mónika, az Oxygen Medical reumatológusa a már bevált kezelési lehetőségekről beszélt.

Mi a manó? Jönnek a mesterséges spermiumok?
Tudósoknak sikerült laboratóriumban előállítaniuk mesterséges spermiumokat, ami sok meddő férfinak adhat reményt az apává váláshoz. A megvalósulásához azonban még szükséges a humán technika teljes kifejlesztése, és az orvosetikai kérdések tisztázása.