Életforma.hu


Trianonról objektíven

Trianonról objektíven 

Nehéz objektív módon viszonyulni olyan eseményekhez, melyek érzelmileg is mélyen érintik az embert. Az éppen száz évvel ezelőtt megköttetett Trianoni békeszerződés is ilyen. A Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport történészei azonban megpróbálkoztak a "lehetetlennel", a Magyar Tudomány legfrissebb számában le lehet csekkolni, hogy milyen eredménnyel.
NAT: túl nagy teher az iskoláknak

NAT: túl nagy teher az iskoláknak 

Igen sok reakciót váltott ki a pedagógusokból, az oktatási szakértőkből és a szülőkből az új tanterv. Egyöntetű véleményük szerint a NAT számos helyen nem egy modern pedagógiai dokumentum, sőt, mintha visszamenne az időben… Az MTA segítséget ajánlott!
Ettől okkal dagad a mellünk

Ettől okkal dagad a mellünk 

Magyarország Nemzeti Atlaszán ámul a világ! A Természeti környezet című kötet angol kiadása megkapta a legrangosabb nemzetközi szakmai kitüntetést. A kiadvány a Magyar Tudományos Akadémia CSFK Földrajztudományi Intézet szerkesztésében jelent meg.
Na, ezek aztán szívják a vérünket!

Na, ezek aztán szívják a vérünket! 

A kullancsokkal kapcsolatos hiedelmek egyike, hogy a vérszívók négylábú házi kedvenceinkről ránk is átmászhatnak. A paraziták valóban veszélyt jelenthetnek ránk, ha nem védjük a környezetünkben lévő állatokat a fertőző élősködőktől. A védekezés pedig különösen fontos a klímaváltozás korában, hiszen a hozzánk érkező kullancsok új, Magyarországon eddig még nem tapasztalt fertőző betegségeket is hordozhatnak. A Lyme-kór mentes Magyarországot kezdeményezés és az MTA Ökológiai Kutatóközpont parazitológus kutatója összegyűjtötte a legújabb veszélyforrásokat és a betegségek megelőzéséhez szükséges megoldásokat.
Ezt kell tudnod az igaz barátságról

Ezt kell tudnod az igaz barátságról 

A minőségi emberi kapcsolatok alapvető pszichés funkciókon túl az emberek testi-lelki jóllétének alapvető előfeltételei: védelmet és támaszt nyújtanak a magány, a betegség, vagy épp a szegénység ellen, tőkeként is felfoghatók, de társadalmi szempontból is nélkülözhetetlenek a stabilitás és az összetartozás szempontjából.
200 millió éves találmány a kemény tojás

200 millió éves találmány a kemény tojás 

Leheletvékony, mégis kemény héjuk volt a dinoszauruszok fosszíliákban ránk maradt tojásainak - derült ki egy most publikált tanulmányból. A korábban általános, lágy héjat felváltó evolúciós újítás nagyjából 200 millió éve robbanásszerűen terjedt el a gerincesek több fejlődési ágában is.
Megpukkadunk a melegtől jövőre is

Megpukkadunk a melegtől jövőre is 

Erdőtüzek és melegrekordok Svédországban, aszály Nagy-Britanniában, példátlanul hosszú kánikula az Alföldön. A különös nyár hátterében olyan légkörfizikai változások állnak, amelyeket a globális felmelegedés erősít fel, és minden valószínűség szerint gyakoribbá is tesz.
Nem mi vagyunk finnugorok, hanem a nyelvünk

Nem mi vagyunk finnugorok, hanem a nyelvünk 

Minden magyar embernek saját származástörténete van: a szüleiről, nagyszüleiről, olykor dédszüleiről is őrzi emlékeit, ismeri életük korai eseményeit is. A közös nyelvű, közös kultúrájú és hagyományú emberek egy népet alkotnak. Magyarságunk, összetartozásunk érzését leginkább a közös származás, az ősi rokonság tudata tartja életben. Kik vagyunk, kik voltunk mi, magyarok? Jöjjenek a tények!

Magyar tudósok sikere 

Új, ígéretes gyógyszercélpont merült fel a baktériumok elleni küzdelemben. Az antibiotikum-rezisztencia korunk egyik legsúlyosabb egészségügyi problémája. Az ELTE-MTA Lendület Motorenzimológiai Kutatócsoport cikke a PNAS-ben jelent meg.