öröklődés cikkek

Virágzik a mogyoró
Már megjelentek az első mogyoró-pollenek a levegőben. Barkái csodálatosak, de sajnos nem mindenki örül neki! A szakértők szerint egyre többen allergiások rá. És, sajnos nemcsak erre!

Ezt a gyerek is örökölheti
Képes rombolást okozni a stressz nemcsak annak, aki elszenvedi, hanem azok születendő gyermekeiben is. Ez pedig különösen igaz abban az esetben, ha férfiakról van szó! Erre figyelmeztet Ratkó Tünde szülésznő.

Örökölt családi minták a lelkünkben
Sokszor vesszük észre magunkon, hogy a szüleink, nagyszüleink mondatait, szófordulatait, gesztusait használjuk, és ekkor még nem gondolunk bele a tudat alatt ható, ismeretlennek tűnő mozgatórugóinkba. Pedig ezek észrevétlenül hagynak lenyomatot az életünkön, befolyásolják a kapcsolataink alakulását, a pénzügyeinket, vagy egyszerűen csak ugyanazokat a hibákat követjük el újra és újra. Amikor önmagunkat szabotálva kiszolgáltatottságot érzünk, amin nem tudunk úrrá lenni. Szerencsére az önmegismerés lehetőségei is fejlődnek, amivel ezek a nehézségek is leküzdhetők.

Itt kezdődik az atyai gondoskodás
Minden szülő, vagy leendő szülő egyik rémálma, hogy gyermekének genetikai rendellenessége lesz. Ennek megelőzésére az édesanya nagyon odafigyel a terhessége alatt önmagára, ez természetes. De mi a helyzet az apával? A kérdésben Ratkó Tünde szülésznő van a segítségünkre.

Szívbetegségekhez vezethet az öröklötten magas koleszterinszint
Azoknak az embereknek, akiknek genetikailag magasabb a koleszterinszintje, fiatalon is nagyobb az esélyük a szívbetegségekre, mint a normál értékkel rendelkezőknek. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa az összefüggésekről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

Megelőzhető az autizmus?
Egy olyan típusú pánik eredménye az autizmus, ahol a kommunikáció gátlódik, a vizuális és a verbális integráció sérül az agyban - derül ki az autizmus okával és kialakulásával kapcsolatos felismerésekből, amiket Tóth Zoltán és Krisztin Fruzsina kutatócsapata hozott felszínre a 2014-ben kifejlesztett Stabil Pont Technológiával. A traumát a nagyik, a dédik élték meg, a ma gyermekei szenvedik el.

Hoppá! 30 felett ezt megúszhatod!
Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy az étkezés vagy a mozgás befolyásolná a striák kialakulását a várandósság alatt, azt viszont nemzetközi kutatások igazolják, hogy az életkor meghatározó hatással van a terhességi csíkok megjelenésére. Minél fiatalabb valaki, annál nagyobb valószínűséggel jelennek meg a bőrén terhességi csíkok: gyakoriságuk 20 éves kor alatt 80 százalék, ami 30 éves kor fölött 25 százalékra csökken.

Anyatejes babának is lehet ételallergiás tünete
Az anyatej a legtökéletesebb táplálék a csecsemő számára, ezért megdöbbentő lehet, ha anyatejes babánkról kiderül, hogy a hasfájását, vagy a kiütéseket a bőrén ételallergia okozza. Arról, hogy ez hogyan lehetséges és miként kezelhetjük, dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.

Tényleg! Mitől is köhög a gyerek?
Az allergiás betegségek – ide tartozik többek közt az asztma és allergiás nátha, a táplálékallergia és az ekcéma - előfordulása családi halmozódást mutat. Egy allergiás szülő esetében 30%, ha mindkét szülő allergiás, majd 80% az esélye annak, hogy a gyermeknél is megjelenik majd valamilyen formában. Ők azonban csak a hajlamot öröklik, nem magát a betegséget. Ha például a szülő pollenallergiás, a gyereknél ételallergia, vagy asztma is kialakulhat, emellett az allergiás tünetek életkoronként is eltérő tünetekkel jelentkezhetnek.

Hamarabb tüsszög, aki ősszel vagy télen született?
Az Egyesült Államokban a több mint 50 millió embert érintő, különböző allergiás kórképek a hatodik helyet foglalják el a krónikus betegségek listáján. A kutatók évek óta keresik a betegség kialakulásának okait, és megelőzésének lehetőségeit. Egy friss vizsgálat alapján úgy tűnik, hogy fontos tényező lehet a születés ideje is.
Ne növeld a trombózisveszélyt!
A vezető halálokok között szerepel a trombózis és annak szövődményei. Ez nemcsak Magyarországon, hanem Európában és a világ több táján is így van. A betegség kialakulásának okai között pedig több olyan is akad, amelyekről nem is gondoltad volna, hogy gondot okozhat. Tanácsaival Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája segít.
Örököljük vagy szerezzük a trombózis-hajlamot?
Öröklődhet a trombózisra való hajlam, a közvetlen leszármazottaknak nagyobb a veszélyeztetettségük, mint az oldalági rokonoknak. Egy egyszerű vérvétellel, majd az ezt követő speciális laboratóriumi vizsgálatokkal azonban kimutatható, ki van veszélyben.