Életforma.hu


Te jó ég! Ritkul a koronám!

Te jó ég! Ritkul a koronám! 

Az egyik ritka, de létező, és sajnos esztétikai problémát is okozó mellékhatása a véralvadásgátlóknak a hajhullás. Önnél is előfordult már? Prof. Dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, mit tehet a beteg, ha ilyen problémája van.

Kék-zöld foltok! Megvertek? 

Előfordulhat, hogy a véralvadásgátló terápiát a betegnek élete végéig alkalmazni kell, hogy elkerülhesse az újabb trombózis kialakulását. Igen ám, viszont sokaknak problémát okoz, hogy a készítmény szedése során kék-zöld foltok tarkítják a bőrüket. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, vajon mi minden állhat a gyakori panasz hátterében.
Végre van, ami hatástalanítja az új típusú véralvadásgátlók hatását

Végre van, ami hatástalanítja az új típusú véralvadásgátlók hatását 

Trombózis megelőzésére egyre többször alkalmazzák a kumarin származékok helyett az új típusú véralvadásgátlókat (NOAC), hiszen használatuk lényegesen kevesebb laboratóriumi követést igényel, szemben a régebbi készítményekkel. A számos pozitívum mellett, néhány hátránnyal is számolni kellett korábban, pl. nem lehetett hatástalanítani őket, vagyis nem létezett antidótumuk. Viszont nemrégiben ez pozitív fordulatot vett, így dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa szerint használatuk még biztonságosabbá vált.
Erre figyelj, ha volt már mélyvénás trombózisod

Erre figyelj, ha volt már mélyvénás trombózisod 

Vannak bizonyos dolgok, melyekre a betegnek oda kell figyelni, ha már átesett egy mélyvénás trombózison. Oda kell figyelni, nehogy újra kialakuljon a probléma vagy annak egy szövődménye (pl. PTS). Hogy pontosan mikre is érdemes ügyelni a mindennapokban, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
A hirtelen halál jelei a felső végtagokban

A hirtelen halál jelei a felső végtagokban 

Végtagfájdalom, elszíneződés és a végtag bedagadása: ezek a panaszok leginkább a lábaknál jelentkeznek, így sokan nem is gondolnak trombózisra, ha ezek a karok esetében, vagy esetleg a koponyán belül fordulnak elő. Milyen jelek figyelmeztetnek a vérrögök kialakulására?
Életveszélyes, ha idő előtt abbahagyod!

Életveszélyes, ha idő előtt abbahagyod! 

Az artériás és a vénás trombózis hatékony prevenciós módja a véralvadásgátló terápia, melyet a szakember által meghatározott ideig szükséges alkalmazni. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját arról kérdeztük, hogy vajon mi mindennel kell számolni akkor, ha a beteg önszántából, idő előtt hagyja abba a gyógyszer szedését.

Cukorbeteg vagyok és terhes. Szükségem van-e véralvadásgátlóra? 

A cukorbetegség számtalan szövődménnyel, többek között fokozott trombózis-készséggel járhat, ezért komoly odafigyelést igényel a megelőzése. Várandósságkor még nagyobb hangsúlyt kap a trombózis prevenciója, hiszen már maga a terhesség is jelentősen megnöveli a vérrögök kialakulásának rizikóját. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától megtudtuk, vajon van-e esetükben szükség véralvadásgátló terápiára a várandósság alatt és után.
Teakisokos: a zöld, a maté, a fekete és a többiek...

Teakisokos: a zöld, a maté, a fekete és a többiek... 

Nincs is kellemesebb ilyenkor télen, mint egy melengető teával leülni egy könyv mellé vagy barátokkal. A tea segíthet a folyadékpótlásban, a nap elkezdésében, van élénkítő, van nyugtató hatása fajtáktól függően.A teák színes világáról, a különféle fajták élettani hatásairól és eltérő elkészítési módjairól olvashatsz most.    
Ez most mi? Visszérgyulladás vagy mélyvénás trombózis?

Ez most mi? Visszérgyulladás vagy mélyvénás trombózis? 

A vénás keringési zavarok számtalan embert érintenek, így nem ritka, amikor visszérgyulladás lép fel. A probléma igen fájdalmas lehet, így könnyű összekeverni az életveszélyes mélyvénás trombózissal. Hogy lehet különbséget tenni a kettő között?
Életet menthet - de meddig kell szedni?

Életet menthet - de meddig kell szedni? 

A mélyvénás trombózis életveszélyes állapot, és ha egyszer valakinél már bekövetkezett, nagy esélye van arra, hogy megismétlődjön. Ennek megelőzése érdekében a beteg véralvadásgátló terápiában részesül. De mennyi ideig ajánlott szedni a gyógyszert, és az milyen eséllyel véd meg egy újabb trombózistól?

Véralvadásgátlók és a gyerekvállalás 

Családalapításra a legtöbben tudatosan készülnek, és ez a véralvadásgátló készítményeket szedő nők esetében még inkább így van, hiszen ilyen esetben az addigi kezelés változtatására is szükség lehet.

Trombózis és véralvadás 

A véralvadásgátló gyógyszerekről, azok, akik nem szednek ilyesmit, csak keveset tudnak. Sőt, akik szedik, azok sem mindig vannak tisztában azzal, hogy milyen szert, és hogy meddig kell szedniük. Hogy egy kicsit megérthessük a véralvadásgátlók szedésének mikéntjét, és többet megtudjunk arról, hogy meddig kell őket alkalmazni, segítségül hívtuk professzor dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját.

Korszakalkotó új véralvadásgátló készítmény 

Az Amerikai Hematológiai Társaság éves kongresszusán mutatták be azokat a korszakalkotó vizsgálati eredményeket, amelyek alátámasztják, hogy egy új orális véralvadásgátló készítmény mellett kialakult major vérzéses esemény után jobbak a betegek gyógyulási esélyei és életkilátásai, mint a jelenleg leggyakrabban írt standard terápia mellett.

A véralvadásgátlók hatását ellenőrizni kell! 

A mélyvénás trombózison vagy tüdőembólián átesett betegek túlnyomó többsége tartós alvadásgátló kezelésre szorul. Ez a kezelés a tanácsolt minimális odafigyelés és életfegyelem mellett tartósan fenntartható, de rendelkezik néhány fontos sajátsággal. Ezekre hívja fel a figyelmet prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus.