Facebook hozzászólás
1 182

600 MILLIÓAN ÜNNEPELNEK MA

Október 1.: Idősek világnapja – öregedjünk tudatosan!

1991 óta október 1. az Idősek világnapja, ezért ránéztünk erre a nagyon is jelentős számú rétegre, hogy milyen alternatíváik vannak, egyáltalán ki számít idősnek, és hogyan lehet ezt az életszakaszt is élménydúsan megélni.

Fotó: Pinterest
Fotó: Pinterest

De mit is jelent az, hogy tudatosan megöregedni?
Törekvés arra, hogy legyenek céljaink, igyekezzünk megóvni az egészségünket, gondoskodjunk magunkról anyagilag és éljük meg tartalmasan ezeket az éveinket is. Hiszen az évek száma pusztán egy tény arra nézvést, hogy régebb óta vagyunk fiatalok, mint mások.
Azt pedig mindnyájan érzékelhetjük, hogy a 21. század szépkorú polgárai teljesen másképpen élnek, mint az őket megelőző generációk.

A nyugdíj nem elég!

Ezzel együtt, van az a pont, amikor szembe kell néznünk azzal, hogy öregszünk. Először talán az ötvenes éveink derekán jön a felismerés, hogy pár év múlva nyugdíjasok leszünk, és azonnal kapcsolódik ehhez egy félelmetes kérdés: de miből fogok megélni?!
Hogy erre legyen jó válaszunk, nagyon fontos feltérképezni a konkrét anyagi helyzetünket, kilátásainkat. Nézzük meg, mikor lépünk nyugdíjas korba, számoljuk ki, mennyi lesz a várható ellátás, és azt is, mennyiből tudunk majd kényelmesen megélni. Ha úgy érezzük, a két összeg nem fedi egymást, érdemes valamilyen előtakarékosságba kezdeni még az aktív évek alatt.
Meglehet, hogy érdemes egy olyan munkahelyre átigazolni, amit régen úgy mondtak ’nyugdíjas állás’ – vagyis ahol nem probléma a korunk és ilyen módon kiegészíthetjük az ellátást; illetve választhatjuk azt is, hogy nem megyünk nyugdíjba.
De akár az is elképzelhető, hogy karrierváltásra lesz szükségünk – netán igényünk -, hogy olyan foglalkozásunk legyen, amit bármely életkorban gyakorolhatunk.

Életmódváltás = hosszú élet

"Egy kicsi mozgás mindenkinek kell" Fotó: Pinterest
„Egy kicsi mozgás mindenkinek kell” Fotó: Pinterest

De nem csak az anyagi vonatkozása érdekes a felismerésünknek, hanem az egészségügyi is. Ha eddig gátlástalanul kizsákmányoltuk testünket – rossz étkezéssel, sok alkohollal, kevés alvással, dohányzással, a ’no sport’ elvét követve – akkor itt az ideje, hogy változtassunk életmódunkon. Csökkentsük a cukor és a zsír bevitelét, így megelőzhetjük a magas vérnyomás, a különböző szív-  és érrendszeri betegségek, vagy a diabétesz kialakulását. Ugyanakkor építsük be az étrendünkbe a magas kalcium tartalmú élelmiszereket, mert ezzel megelőzhetjük a csontritkulást. Meglepő lehet, de nem a tej a legjobb forrása a kalciumnak, hanem a mák! Tíz dekában 1400 mg van – és ezzel máris elérjük az ajánlott mennyiséget, ami 1000-1500 mg. Vigyázat, túlzott fogyasztása érelmeszesedéshez vezethet. Ami az ivást illeti, elégedjünk meg alkalmanként egy-egy pohár vörösborral, viszont fordítsunk gondot arra, hogy elegendő folyadékot, főleg vizet igyunk. Tegyük le a cigarettát és kezdjünk el sportolni! Napi fél óra séta is tökéletesen megteszi. Ügyeljünk arra is, hogy pihentető legyen az éjszakánk, mert a legfőbb regenerálószerünk maga az alvás.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!