Facebook hozzászólás
1 261

Vigyázz, az étrend-kiegészítők is gyilkolhatják a májadat!

A gyógyszerek és az étrend-kiegészítők pusztító hatással lehetnek a máj működésére. Az akut májelégtelenség rövid időn belül a máj működésképtelenségéhez vezethet.

A vényköteles és szabadon vásárolható gyógyszerek, valamint az étrend-kiegészítők több akut máselégtelenségért felelnek, mint az összes más kiváltó ok együttvéve – adta hírül az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-ellenőrzési Hivatal (FDA), hozzátéve, hogy a népesség elöregedése is közrejátszik ebben, hiszen az életkor előrehaladtával egyre több készítményt szednek az emberek. Az FDA azonosított számos, étrend-kiegészítők által okozott májkárosodásos esetet, és nyilvános figyelmeztetést adott ki súlycsökkentő és izomtömeg-növelő étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban, a termékek gyártóit pedig írásban figyelmeztette. A máj az ételekben lévő tápanyagokat a szervezet által felhasználható anyagokká alakítja, emellett biztosítja, hogy a méreganyagok – ártalmatlan anyagokká formálódva – kiürüljenek a szervezetből.

Gyógyszer is előidézhet olyan májbetegséget, amely nagyon hasonlít a vírusos hepatitisre – Kép: Wikimedia

Gyógyszer is előidézhet olyan májbetegséget, amely nagyon hasonlít a vírusos hepatitisre. „Minden gyógyszer okozhat májproblémákat, de ezek szerencsére csak ritkán fordulnak elő” – mondta John R. Senior, az FDA orvosi szakértője, aki szerint nem lehet megjósolni, milyen gyógyszerek befolyásolják a májat, mert adott készítményre mindenki másként reagál, de mindent megtesznek azért, hogy ezt a veszélyt csökkentsék.

Az FDA 2014 elején több mint 120 – egységenként több mint 325 milligramm paracetamolt tartalmazó – vényköteles gyógyszer visszavonását kérte. Mark Avogan orvos szakértő szerint a paracetamol tartalmú készítmények szedése az előírt dózisban általában biztonságos, ám nagyobb adagban már káros lehet, mint ahogyan az acetaminofen tartalmú – általában mozgásszervi fájdalom, láz, allergia, köhögés, megfázás, influenza és álmatlanság esetén alkalmazott – szerek túladagolása is súlyos májkárosodást okozhat. Egyes antibiotikumok és a nem szteroidos gyulladáscsökkentők is kiválthatnak májkárosodást.

Óvatosan a fogyókúrával!
Szabadulnánk a felesleges kilóktól, az úszógumiktól, ezért néha a legbizarrabb diétákba is belefogunk. A drasztikus étrendek követése azonban K-vitamin-hiányt is okozhat, ami a májproblémákkal küzdők számára különösen gondot okozhat.

Az ilyen májbetegség tünete a fáradtságérzés és a rossz étvágy. Szélsőséges esetben a szem és a bőr sárgás színt vesz fel, a bőr viszket is, mivel a máj nem megfelelően távolítja el a méreganyagokat a szervezetből. Ha valaki hasonló tüneteket tapasztal egy eddig még nem szedett gyógyszer használata során, azonnal forduljon orvoshoz! Ha a tünetek enyhék, és a készítményt a beteg már hosszabb ideje szedi, akkor más oka lehet a panaszoknak – tájékoztattak az amerikai szakértők.

A máj egyébként akkor is regenerálódik, ha 65%-a tönkremegy, vagy sebészileg eltávolítják, például rák esetén. Ez a sokoldalú szerv gyakran képes alkalmazkodni, és egyre toleránsabb a különböző szerekkel szemben is. Ha viszont a máj nem egészséges, a komplikációk, gyógyszerkölcsönhatások még veszélyesebbek lehetnek.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!