Életforma.hu

Egyéb

7 tipp a szülő-gyermek kapcsolat elmélyítésére

A szülő-gyermek kapcsolat az egyik legkülönlegesebb és legmélyebb emberi kötelék, ami létezik. Ez olyasvalami, ami alakítja és befolyásolja mind a szülő, mind a gyermek személyiségét, döntéseit és összességében az egész életét. Nem szabad azonban azt gondolnunk, hogy ez automatikusan létrejön és építi a feleket: csakúgy, mint minden emberi kapcsolatért, úgy ezért is tennünk kell.

Annak érdekében, hogy ez a kapocs erős és egészséges legyen, többféle módszert is alkalmazhatunk. A következőkben sorra veszünk néhány ilyen megoldást, de arra is kitérünk, hogy pontosan miért fontos mindez.

Miért is számít sokat ez a kapocs?

Egy gyermek életében már a legelső élmények is rengeteget számítanak – még ha ezt nagyobb korában vagy felnőttként nem is látja tudatosan. A kezdeti hónapokban erős érzelmi és fizikai kötelék kezd kiépülni a baba és a gondozója között: ez segít, hogy olyan hormonok és vegyi anyagok termelődjenek a pici agyában, amelyek segítik a fejlődését. Általánosan azt tartják, hogy egy babának egyszerűen nem lehet túl sok szeretet adni.

A biztonságérzet, a nyugalom és a törődés, amit ilyenkor tapasztalnak, növeli a neuroplaszticitást, vagyis az agy változási és alkalmazkodási képességét. Így ez a korai, pozitív kötődés megteremti a terepet a gyermekek számára, hogy boldog, független felnőttekké váljanak. A szeretetteljes, biztonságos kapcsolatok hozzájárulnak ahhoz, hogy a rugalmassá váljanak a gyermekek, így könnyebben megbirkóznak a kihívásokkal és egyszerűbben lábalnak ki a kudarcokból.

Összességében, ha szeretettel és törődéssel halmozzuk el a gyermekünket, az előfeltétele az agya egészséges fejlődésének, az önbizalmának, a boldogulási képességének, sőt még a kapcsolatteremtési készségeinek is – ezek pedig az egész élete során elkísérik.

7 tipp, amivel elmélyülhet a szülő-gyermek kapcsolat

Itt felmerülhet a kérdés, hogy hogyan építhetünk ki egy ilyen erős köteléket. Babakorban ez még viszonylag egyszerű, hiszen fizikailag sokkal inkább tőlünk függ a pici – de mi a helyzet később? Nézzük!

Kommunikáció és figyelem

Lényeges, hogy mindkét fél nyitott legyen a másik felé, és kifejezze az érzéseit, gondolatait és szükségleteit. A szülőknek időt kell szánniuk arra, hogy aktívan meghallgassák a gyermeküket, miközben megfigyelik az érzelmeiket és szükségleteiket. Ugyanígy fontos, hogy a gyermek is tudja, hogy mindig számíthat a szülők támogatására és meghallgatására – ezt tudatosítsuk benne is!

Határok és korlátok

Azt már kifejtettük, hogy milyen nagy szerep jut ezekben a viszonyokban a szeretetnek és a megértésnek, de majdnem ugyanilyen fontosak a határok és a korlátok is a szülő-gyermek kapcsolatban. Ezek segítenek ugyanis a gyermeknek megérteni a helyes viselkedést és felelősséget vállalni a cselekedeteiért, miközben biztonságot és iránymutatást nyújtanak számára.

Közös játék

Ha játszunk a gyermekünkkel, azzal megmutatjuk neki, hogy megbecsüljük, hogy figyelünk rá és hogy milyen szórakoztató együtt időt tölteni. Amikor játékidő van, ne foglalkozzunk mással, fordítsuk rá a teljes figyelmünket, és csak élvezzük, hogy a gyerekünk szemével láthatjuk a világot! Amikor vidám pillanatokat töltünk együtt, amikor közösen nevetünk és szórakozunk, a szervezetünk endorfinokat szabadít fel, ami elősegíti a jó közérzetet mind bennünk, mind bennük.

Hobbik megosztása

Találjunk olyan elfoglaltságokat, amiket mindketten örömmel csinálunk! Az együtt töltött minőségi idő és a közös tevékenységek rendkívül fontosak a szülő-gyermek kapcsolat elmélyítésében. Ezalatt pedig gyakorlatilag bármire gondolhatunk. Elmehetünk együtt a parkba sétálni, főzhetünk, vagy ki-ki előveheti a maga könyvét és közösen olvashatunk a nappaliban. Persze megeshet, hogy a kicsi még bizonytalanul olvas, ilyen esetben érdemes eleinte nekünk kézbe venni a mesekönyvét, és sokat gyakorolni – ez szintén alakítja a köztünk lévő kapcsot.

Beszélgessünk!

Ha érdeklődünk a kisgyermekünk mondanivalója iránt, azzal azt mutatjuk neki, hogy törődünk a gondolataival és érzéseivel. Ezt akár már az első naptól is elkezdhetjük: ha beszélünk és halkan éneklünk az újszülöttnek, azzal tudatjuk vele, hogy a közelében vagyunk, és figyelünk rá. Később pedig találjunk közös témákat: kikérdezhetjük az óvodáról, majd az iskoláról, beszélhetünk arról, hogy kivel barátkozott aznap, vagy éppen arról, hogy melyik az aktuálisan kedvenc mesekönyve.

Megfigyelés és bátorítás

Fontos, hogy a szülők felismerjék és elismerjék a gyermekük erősségeit és az elért eredményeiket. A pozitív visszajelzések és a következetes bátorítás segítik a gyermek önbecsülésének és önbizalmának fejlődését, miközben erősítik a szülő-gyermek köteléket.

Csupán napi 5 perc

Ez a tanács biztosan érdekesen hangzik majd, de érdemes kipróbálni. Gondoljunk csak bele: a gyerekek a legtöbb életkorban egy szigorú rutin szerint, kemény határok között élik a mindennapjaikat. Éppen ezért az életükben kevés a helyet kap a „felelősség” gyakorlása. De mi lenne, ha kapnának naponta öt perce erre? Ilyenkor ők irányíthatják, hogy mit játsszunk, hogy mit főzzünk, hogy melyik mesekönyvet olvassuk vagy éppen megtervezhetik, hogy mivel töltse majd a család a hétvégét.

Mindez segít nekik abban, hogy megbízzanak bennünk, hogy elmélyítsék a velünk való kapcsolatukat, és mindenekelőtt segít nekik a kapcsolatteremtésben.

 


Havi kontaktlencse: kényelmes megoldás hosszú távra

Havi kontaktlencse: kényelmes megoldás hosszú távra 

A kontaktlencse viselés ma már nem csupán praktikus választás, hanem életstílus kérdése is.
Az eljegyzési gyűrű sokkal több, mint egy hétköznapi ékszer

Az eljegyzési gyűrű sokkal több, mint egy hétköznapi ékszer 

Az eljegyzés a szerelmi történetek egyik legmeghatározóbb pillanata. Ez az esemény mindkét félben örökké megmarad, és a koronát természetesen a gyűrű jelenti a folyamatban.
A fürdőszoba és a konyha is megérdemel egy szuper csaptelepet

A fürdőszoba és a konyha is megérdemel egy szuper csaptelepet 

Nőként nagy hangsúlyt fektetünk a szép dolgokra, de nem csak az esztétika lehet olyan kritérium, ami segíthet a döntésben.
A zsindelyezés alapszabályai, amelyekkel érdemes mindenkinek tisztában lennie

A zsindelyezés alapszabályai, amelyekkel érdemes mindenkinek tisztában lennie 

Egy figyelmes nő pillanatok alatt észreveszi, ha baj van a tetővel és ha már javításra kerül a sor, nem árt tudni, mire kell figyelni, amikor a zsindelyező mester dolgozni kezd a házunkon.
A fürdőszoba és a konyha is megérdemel egy szuper csaptelepet

A fürdőszoba és a konyha is megérdemel egy szuper csaptelepet 

Nőként nagy hangsúlyt fektetünk a szép dolgokra, de nem csak az esztétika lehet olyan kritérium, ami segíthet a döntésben. Mivel általában a nők használják a mosogatót és a fürdőben is sokkal több időt töltenek, mint az erősebbik nem, ezt a döntést rájuk bízzuk.
 A nők és a fogyasztásmérő szekrény

A nők és a fogyasztásmérő szekrény 

A 21. században élünk, mégis sokan meglepődnek, ha egy nő magabiztosan beszél villamos hálózatról, elosztószekrényekről vagy akár a fogyasztásmérő helyének pontos ismeretéről.
Miért érdemes gázgrill mellett dönteni?

Miért érdemes gázgrill mellett dönteni? 

A kerti grillezés nemcsak ételkészítési mód, hanem valódi közösségi élmény.
Hangulatok textilben kifejezve

Hangulatok textilben kifejezve 

Egy nő számára az otthon nem csupán a falak és bútorok találkozását jelenti, hanem azt a helyet is, ahol a lélek megpihenhet, ahol önmagunk lehetünk, ahol jó lenni. Éppen ezért mi, nők jól tudjuk, hogy az otthon belső lelki világunk tükre is.
Mitől lesz valóban agilis az agilis transzformáció

Mitől lesz valóban agilis az agilis transzformáció 

Az agilis transzformáció a szervezet működésmódjának, kultúrájának és gondolkodásmódjának mélyreható átalakulását jelenti.
Tudatos digitális jelenlét: miért fontos az egyediség az online térben?

Tudatos digitális jelenlét: miért fontos az egyediség az online térben? 

Az online világban való láthatóság manapság már nem csupán lehetőség, hanem alapkövetelmény.