Facebook hozzászólás
733

Egy idegenvezető feljegyzései

A Takla-Makán sivatag rejtett kincsei

Földváry Eszter idegenvezető most ismét Kínába invitál minket, méghozzá Dunhuangba, ami a régi Selyem Út egyik legfontosabb központja. Ez a hely a magyarok számára különösen szívet melengető, hiszen Stein Aurél járt itt és felfedezte fel az Ezer Buddha barlangok kincseit.

Dunhuang piac
Dunhuangban napközben nincs nagy forgalom, este viszont annál inkább beindul az élet. ( Fotó: depositphotos)

Tészták csípős szósszal, sült húsok nyárson, zöldségek garmadával, levesek, mind ínycsiklandozó illatokat árasztva – ezek voltak a menüsoron. És ha még éhesek maradtunk volna, akkor kérhettünk volna rizst az ételsor végére. A kínai ember tudniillik, ha elmegy egy jót enni, nem eszik rizst a fogásokhoz. Azt csak a végén szolgálják fel, hiszen az a hétköznapi étel, nem azzal kell ilyenkor megtölteni a hasunkat. Aztán mikor már eleget kóstolgattunk, végignéztük az éjszakai piacot. Ez volt aztán a nagy élmény. Mindent lehetett itt kapni, a vacakságoktól az értékes faragott jáde kőig. Alkudni pedig kötelező volt. A piacnak nem lehetett a végét látni és mindenütt hömpölygött a nép. Ez az este volt az egyik legnagyobb élményem, egy kicsit belekóstolhattam a helyi életbe.

Irány a sivatag!
Egy másik fő látványosság a környéken a Minghsa-shan, azaz a Csengő homokhegy. Nevét a szélben lefelé pergő homok hangjáról kapta. Amúgy ez a vidék már a Takla-Makán része, ami a világ egyik legnagyobb homoksivataga. A legenda szerint ez egy elvarázsolt hely, mert a homok, amit nappal letaposnak, másnap reggelre visszakerül oda, ahol volt és a hegy formája soha nem változik. Váratlan látvány tárult a szemünk elé: a sárga homokdűnék között megláttunk egy zöldellő oázist, közepén egy pagodával.

Dunhuang sivatag
Ez a vidék már a Takla-Makán egy része, ami a világ egyik legnagyobb homoksivataga. ( Fotó: depositphotos)

Előtte egy félhold alakú kis tavacska csillogott.
A homokdűnére fel lehetett mászni, ha valaki a hőségben képes a mély és forró homokban meredeken fölfelé kaptatni. Talpunk alól állandóan kicsúszott a talaj, bokáig süllyedtünk a finom homokban. Mellettünk viszont szánkón ülve suhantak lefelé azok a szerencsések, akik már feljutottak és még szánkót is vittek fel magukkal. Lent a tó partján színes kis kordék álltak, mellettük tevék pihentek, szunyókálva várták a turistákat. Mi is körbekocsikáztuk a környéket, mielőtt búcsút mondtunk ennek a különleges vidéknek.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

Egyéb

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!