Facebook hozzászólás
1 243

A trichotillománia, vagyis a kényszeres hajtépés

A trichotillománia egy olyan kényszerbetegség, amelynek során a betegek saját szőrzetüket tépik ki. Általában a hajukat, szempillájukat, a lábon és a karon lévő szőrzetet. A folyamat önkéntelen fejvakarással kezdődik, majd hajcsavargatás, végül a haj kitépése követi. Ennek következménye pedig a kopaszodás.

Honnan tudhatjuk, ha valaki kényszeres hajtépő?

A betegségről általában a fejen és a testrészeken lévő kopasz foltok árulkodnak, valamint különféle sérüléseket is felfedezhetünk ezeken a területeken. De gyakori a ritka és hiányzó szempilla vagy szemöldök is. Valamint árulkodó lehet, ha a beteget azon kapjuk, hogy egy kitépett hajszállal játszadozik.

Viszont ami kissé megnehezítheti a dolgunkat az az, hogy a kényszerbetegek ezt a cselekvést egyedül végzik, mások elől elrejtve. Így nehezen vehetjük észre azt, amikor a beteg a saját haját, illetve szőrét tépkedi. Emiatt még inkább fontos, hogy résen legyünk, ha a fentebb említett tüneteket észleljük.

A kóros hajtépés okai és annak következményei

A kóros hajtépésnek genetikai vagy pszichés okai lehetnek. Stressz hatására alakul ki, ugyanis a hajtépéssel nyugtatják magukat és vezetik le a feszültséget. Ennek következményei azonban súlyosak lehetnek, hiszen így különféle horzsolások, sérülések alakulhatnak ki a bőrön, így könnyen fertőzést is kaphat a beteg. Továbbá a folyamatos tépkedés hatására kopasz foltok alakulnak ki a test különböző területein, valamint a fejen is megkezdődik a haj hullása, ezzel együtt a kopaszodás is.

A hajhullás és a kopaszodás miatt sokan önértékelési zavarokkal küzdenek. Szégyellik állapotukat, így szoronganak és depressziósak lesznek. A hajvesztés pedig megnehezíti életüket. Kerülik például az úszást, a hajvágást, a szeles időt, hiszen ezekben a helyzetekben kellemetlenül érzik magukat. Gyakran döntenek a paróka mellett, amellyel elrejthetik kopasz foltjaikat.

Azonban a különféle hajhullás elleni vitaminok, samponok, balzsamok vagy cseppek segítenek megszüntetni a hajhullást és helyreállítani a haj szerkezetét. Ezzel a beteg magabiztosabbá válhat és újból teljes életet élhet. Ha hajhullás elleni készítményt keresnél, látogass el a DR Hair oldalára!

Kezelése

A kényszeres hajtépkedés általában enyhe tünetekkel jár és könnyű kezelni is. A legfontosabb, hogy a páciens visszanyerje az önbizalmát. Ehhez külsőleges kezelésre van szükség. Fentebb már említettem olyan készítményeket, amelyek megállítják a haj hullását, és ezzel együtt segít magabiztossá is válni. Ezenkívül szükség lehet pszichoterápiára, ahol megtanulja a beteg, hogyan kezelje a stresszhelyzeteket. Például megtanítják neki, hogy a tépkedést helyettesítheti más viselkedéssel. Javasolt ilyenkor ökölbe szorítani a kezet, vagy a haj helyett a fület megérinteni. Ám ha súlyosabb a helyzet, érdemes egyeztetni a kezelőorvossal a gyógyszeres kezelésről is.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!