Különleges, borotvaéles eszközök: a japán kések
Japánban képletesen szólva minden recept így kezdődhetne: “Végy egy éles kést!”. Miért? Mert a japán konyha alapkövét az alapanyagok formai és állagbeli előkészítése, a vágás milyensége adja.
Fontos a tartalom, de éppolyan fontos a forma is
Japánban is fontos az ételek állaga, színe, íze, de nagyon nagy hangsúlyt fektetnek a szép, több száz éves hagyományokon nyugvó tálalásra is. A japán háztartásokban sokféle formára vágják az alapanyagokat, attól függően, hogy éppen díszítő jellegű alkalmi vagy mindennapi tálalást akarnak érvényesíteni.
Ahhoz, hogy ez gördülékenyen menjen, és a zöldségek, húsok egyenletes felvágása ne okozzon gondot, nélkülözhetetlen egy – azaz több, éles kés. A korrekt, pontos és vékony szeleteléshez speciális kések kellenek.
Egy kis történelem
A legrégebbi japán kések leletei a Nara korból származnak, de feltételezhetően már ez előtt is használtak Kínából származó késeket. A katana kardok formájára emlékeztető hosszú, keskeny pengéjű darabok az Edo korban átalakultak: nagyon sok új funkciójú és formájú kést találtak fel.
Az európai kultúra befogadásával a Meiji korban létrejött egy új, nyugati stílusú kés, a “gyuto” (gjutó), amit már kifejezetten a marhahús feldolgozására készítettek el. A Showa korszakban népszerűvé vált nyugati ételek elterjedése és a megnövekedett vöröshúsfogyasztás miatt az igényekhez igazodva megszületett a “bunka” kés. Ez a ma már santoku késként emlegetett kés közvetlen elődje volt, ami már egy multifunkciós vágóeszköznek számított a háztartásokban.
A japán konyhakések alapkategóriái
A japán konyhakéseket felhasználási területük és formaviláguk alapján öt alapkategóriába lehet sorolni:
- Nakiri – tradicionális zöldségszeletelő kés, aminek a magas pengéjével könnyedén felaprítható bármilyen zöldség és gyümölcs.
- Santoku – a san magyarul hármat jelent. Ez a japán konyha „mindenese”. Szeletelhetsz, darabolhatsz, apríthatsz vele. Ez az Extrametál.hu kínálatában is megtalálható japán kés könnyen megbirkózik a vastagabb anyagokkal is köszönhetően a magasított pengének. A rövidebb penge és a lekerekített csúcs miatt bármelyik háztartásban biztonságos eszközként használható. Halat, húst és zöldségeket is szeletelhetsz vele.
- Deba – halak bontásához, filézéséhez használják. A széles, vastag, erős penge a halcsontokkal is képes elbánni.
- Sashimi-Yanagiba – kifejezetten a hajszálvékony szasimi szeletek vágására fejlesztették ki. Speciális típus, különlegessége a hosszú, vékony, nagyon keskeny penge, amit Sushi és Sashimi elkészítésénél szoktak használni.
- Bárd – a japán konyha nélkülözhetetlen kelléke, hiszen olyan precíz és pontos vágást tesz lehetővé, ami nem roncsolja a húst.
A japán kések nem véletlenül váltak a szakácsok közkedvelt eszközeivé. Világszerte ezek az eszközök rendelkeznek a legjobb minőséggel és tartóssággal. A rozsdamentes acélból készült borotvaéles pengék, az ergonomikus markolatkialakítás, a precíz vágási tulajdonságok mind a használatuk mellett szól.
Hozzászólás zárolva.