Lakásbiztosítás gyorstalpaló: a leggyakoribb kérdések és válaszok
Otthonunk a legnagyobb értékű vagyontárgyunk, így elengedhetetlen, hogy gondoskodjunk a megfelelő védelméről. A többség elsősorban a biztosítási díjat veszi figyelembe szerződéskötéskor, ami baj esetén megbosszulhatja magát. Emiatt fontos, hogy minél több információval rendelkezzünk a témában.
Sokan nem szívesen ülnek le egy biztosítási tanácsadóval, mert úgy vélik, hogy a szakember csak “rátukmálja” az adott biztosító termékeit és nem ad megfelelő, részrehajlástól mentes válaszokat. A Genertel Biztosító minősített fogyasztóbarát otthonbiztosításainak témakörében rengeteg hasznos információ található a cég weboldalán. Emellett az alábbiakban a leggyakoribb kérdésekre is választ adunk.
Mire lehet lakásbiztosítást kötni?
Banális kérdésnek tűnhet, azonban egyáltalán nem az. A lakásbiztosítás esetében fontos, hogy a biztosítás magyarországi állandóan lakott ingatlanra vonatkozik, illetve az abban lévő értéktárgyakra és ingóságokra.
Az épület lehet lakóház, például ikerház, sorház vagy családi ház, valamint lakás. Emellett építmény, beleértve a kerítést, kocsibeállót, kaput, járdát és medencét. Emellett bútorok, értéktárgyak, háztartási, illetve híradástechnikai készülékek. Meg kell még említenünk a hőszivattyút, napelemet, napkollektort, valamint az olyan melléképületeket, mint a tároló vagy garázs.
Pontosan milyen káreseményekre terjed ki a lakásbiztosítás?
A legtöbb biztosítónál az alapkockázatok lefedik a leggyakoribb káreseményeket. A biztonság kedvéért viszont érdemes szerződéskötésnél alaposan áttanulmányozni, hogy az egyes csomagok mire vonatkoznak és milyen összegben térítenek baj esetén.
Érdemes tudni, hogy a lakásbiztosítás módozatai különféle kiegészítőket is tartalmaznak. Ezek rendkívül hasznosak lehetnek, így érdemes ezekről is tájékozódni a szerződés megkötését megelőzően.
Mi az az alulbiztosítás?
Otthonunk értéke idővel növekedhet egy felújítást követően, de az inflációból kifolyólag is változhat az értéke. Ezek a változások az árra is hatással vannak, így könnyen lehet, hogy a lakásbiztosítás nem tudja lekövetni az értéknövekedést. Ezt az esetet nevezzük alulbiztosításnak.
Alulbiztosítás nem csupán időközben alakulhat ki, hanem akár szerződéskötéskor is, például, ha a biztosítási összeg nem megfelelően lett megállapítva vagy nem fogadjuk el a biztosító által felajánlott értékkövetést. Kár esetén komoly problémát jelent az alulbiztosítottság, így időről-időre fontos felülvizsgálni a biztosítást.
Mire van szükség a kárbejelentéshez?
Ha kárt szenvedtünk, akkor készítsünk minél több képet az eseményről. Ha betörés vagy rablás történt, akkor a rendőrségi jegyzőkönyvre lesz szükségünk. Ezeket a kárbejelentés során csatolnunk kell.
Emellett szükségünk lesz a kötvényszámra, illetve meg kell adnunk az elérhetőségünket és a számlaszámunkat is a biztosítónak. A kárbejelentés során a kár összegét is meg kell becsülnünk és az esemény pontos idejét és helyét is fel kell tüntetnünk.
Hozzászólás zárolva.