Mesével a lelki békéért
Emlékszel még arra, milyen érzés kerített hatalmába, amikor édesanyád, édesapád vagy esetleg valamelyik nagyszülőd mesét olvasott neked? Amikor a könyv szereplői megelevenedtek, egész világok váltak valóra, és te azt érezted, hogy része vagy a történetnek?
Sokan még időskorukban is pontosan emlékeznek arra, melyik mesekönyv gyakorolt rájuk nagy hatást. Elég egy borító, és feltörnek a gyerekkori emlékek: a gyerekszoba illata, a szülők nyújtotta biztonságérzet, ami – bár akkor még nem is sejtettük – nagyban meghatározta a felnőttkorunkat is.
Aztán a gyerek felnőtt, abbahagyta a meseolvasást, és elkezdte élni a saját életét, építgette a családját, a karrierjét, ápolta a barátságait, de valami sajnos útközben eltört a felnőttben. Nem feltétlenül kell tragédiának történnie ahhoz, hogy a lelki béke felboruljon.
Számtalan felnőtt hordoz magában sérüléseket, elakadásokat, melyek közül sok bizony a gyerekkorra datálódik. A videopszichologus.hu szakemberei erre kínálnak megoldást!
Meseterápia: a mesés segítség
Te mikor olvastál utoljára mesét?
Rendszeresen olvasol a gyerekeidnek? El szoktál gondolkozni az olvasottakon, szoktatok róla beszélgetni? Visszaolvasod esetleg akkor, amikor már a gyerekek alszanak, hogy el tudj mélyedni önmagadban?
Az olvasás, beleértve a meseolvasást is, gyógyító erővel bír, és noha ezt egész sokáig elhanyagolta a tudomány, ma már kész “iparág” épül az irodalomterápiára, azon belül is a meseterápiára.
A speciálisan a páciens számára kiválasztott vagy akár meg is írt mese segítségével feldolgozhatóak traumák, feloldhatóak szorongások, racionalizálhatóak félelmek, így aztán egyre több pszichológus kínálja ezt a fajta terápiát.
Miért fontos olvasni?
Mert tanít, mert megnyugtat, mert empátiára nevel, mert válaszokat találsz a sorok között, és mert a saját reakcióid egy-egy fordulatra, egy-egy szereplőre rengeteget elárulnak a saját problémádról, vagyis arról, hogy min kell még dolgoznod, hogy teljesebb és boldogabb lehess.
Egy jól kiválasztott könyv vagy mese rátapint fájó pontokra, szembesít minket a hibáinkkal és hiányosságokkal.
Igen ám, de az ilyen terápia célja nem csak az, hogy szembesítsen, hanem hogy eljuttasson oda, hogy megfogalmazz vágyakat, és ösztönözzön a felelős cselekvés, azaz a változtatás felé.
Ha úgy érzed, van min dolgozni, tedd meg ezt a legősibb módszerrel, a meseterápiával a videopszichologus.hu szakemberei segítségével!
Terápia nélkül is aranyat ér
Amíg nem jutsz el szakemberig, érdemes kipróbálni a tudósok által megfigyelt jelenséget: napi hét perc versolvasás már harminc nap alatt jelentősen csökkenti a szorongásszintet és az alvásproblémákat.
Tedd félre hát a közösségi médiát, olvass verset, mesét, regényt, és fedezd fel újra a könyvek mesés világát!
Hozzászólás zárolva.