Özönvíz nap mint nap, avagy mi történik az időjárással?
Itt ülök az ablak előtt és szakad az eső. Úgy érzem magam, mintha Indiában lennék monszun idején. Már kora reggel nyomasztóan nagy a levegő páratartalma, alig kapok levegőt. De miért van az, hogy mindig délután kezdődik az armageddon? Percek alatt esti sötétség lesz, megreped az ég, fülsiketítő égzengés rázza meg a levegőt és ömleni kezd az eső. Fejős Ádám meteorológust kértem meg, magyarázza el nekünk, mi történik?
Egy anticiklon, egy olyan képződmény, ami egyébként egy nagyon lomha típusú rendszer, és azért lomha, mert nagy tömegű. Minél nehezebb egy test, annál nehezebben mozdul. Ez a légkörben is így működik. Tehát az kellene, hogy az anticiklon a csapadékot előidéző ciklon helyére húzódjon, és ezzel blokkolja a nedvesség utánpótlást. Ez az anticiklon és a szárazabb levegő már holnap megérkezik a Kárpát-medence nyugati részébe. A térség keleti részén azonban továbbra is jelentős csapadék várható záporokkal, zivatarokkal.
A következő hónapokban is ilyen szélsőséges időjárásra kell számítanunk?
Nincs kizárva. Az április, májusi csapadékos hetek után következett a nagyon száraz június. Itt van a július, megint sok csapadékkal. Ebből is látszik, hogy a megszokott csapadékeloszlás teljesen felborult. A földi átlaghőmérséklet megváltozásával, emelkedésével ezek a szélsőségek egyre valószínűbbek lesznek. Ez az oka az egyre pusztítóbb hurrikánok kialakulásának is. Minél magasabb a földi levegő hőmérséklete, annál melegebbek lesznek azok az óceánvizek is, amikből a hurrikánok kialakulnak. Minél melegebb vízben alakul ki a hurrikán, annál nagyobb lesz az energiája, mert a hőmérséklet az nem más, mint belső energia. Ez a belső energia alakul át mozgási energiává, a mozgási energiát pedig úgy nevezzük, hogy szél. Tehát minél melegebb víz fölött alakul ki a hurrikán, annál nagyobb a szél, minél nagyobb a szél, annál nagyobb a pusztítás, és akkor el is jutottunk a szélsőségekhez.
Ezt is olvasd el!
Időjárás: merre tart a jövőnk?
Hozzászólás zárolva.