Facebook hozzászólás
204

10 tünet, ami azt jelzi, hogy cukorbeteg vagy!

Óriási méreteket ölt szerte a világban, így hazánkban is, – a cukorbetegség. Ma körülbelül félmillió diabéteszes pácienst tartanak számon Magyarországon. És egyre többet fedeznek fel, igaz, az orvosok szerint túl későn.

A cukorbetegségnek több fajátja van, az egyes típusnál abszolút inzulinhiánnyal küszködik a beteg, ugyanis a hasnyálmirigy nem temeli ezt az anyagot. Ez általában már fiatalkorban, harmincéves kor alatt jelentkezik. A II. típusban főleg idősek szenvednek, ilyenkor a sejtek válnak érzéketlenné a megfelelő mennyiségű inzulinra. Ezeken kívül létezik terhességi cukorbetegség, valamint egyéb speciális fajták is.

A WHO szerint a legnagyobb probléma az, hogy a páciensek mintegy felélnél túl későn ismerik fel a diabéteszt, amelynek "köszönhetően" akkor már számos szövődmény kialakul, például magas vérnyomás, érszűkület, látási problémák.

Ezért fontos az, hogy mi magunk is figyeljük meg szervezetünket, s ha bármilyen gyanús tünetet veszünk észre, forduljunk orvoshoz.

Az egyik nagyon árulkodó tünet az, ha valaki folyamatosan szomjazik, sokkal nagyobb mennyiségű folyadékot kíván, mint azelőtt. Tehát sokat iszik és sokat vizel.

A diabéteszesek általában rohamosan fogyanak, akármennyit is esznek. Főleg akkor figyeljünk erre, ha a felmenőink között is volt cukorbeteg.

A végbéltáj és a nemzőszervek körüli viszketés, az ismeretlen eredtű ideggyulladás, s a csak nagyon lassan gyógyuló fertőzések is diabéteszre utalnak, hiszen az ilyen betegek szervezete sokkal gyengébben tud  szembeszállni a kórokozókkal.

A szem is árulkodó: ha valakinek gyakran van szemhéjszéli gyulladása, árpája, ha sokszor kell neki más-más dioptriájú szemüveg. Ugyancsak ilyen jel a rövid idő alatt kialakuló szürkehályog. A legkomolyabb szövődmények az ideghártya ereiben történő roncsolódások, amelyek akár teljes vaksághoz is vezethetnek.

Főleg akkor kell vigyázni, ha fiatalkorban hirtelen nagyot romlik a látás, mert akkor az egyes típusú cukorbetegségtől tarthatunk.

A vizeletünket sem árt néha egy kicsit megfigyelni. Ha ugyanis acetonszagú, akkor valószínűleg a vércukorszint tartósan megemelkedett, és az anyagcserezavar következtében savanyú vegyhatású anyagok jelentek meg a vizeletben.

Ugyanígy a lehelet is acetonszagú lehet, és ha gyorsan nem kezdik el kezelni a beteget, nem módosítják megfelelően az inzulinadagját, akár ún. diabétesz kóma is kialakulhat. Ilyenkor az ember elveszti eszméletét, légzése sokszor szakaszossá válik.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!