Bing eating
A túlevés következményei
A like-ok gyűjtésének vágya, kamaszkori érzelmi hullámvasút, rosszul értelmezett teljesítménykényszer vagy a kortársak nyomása is állhat az élőben közvetített, 24 órás zabálás mögött, melynek célja 10000 kalória bevitele a szervezetbe. Ez a Youtube-on terjedő kihívás nagyon veszélyes a gyerekek egészégére: mind rövid- mind hosszútávon súlyos panaszokat, akár életveszélyes hasnyálmirigy gyulladást is okozhat – figyelmeztetnek orvosok.
A túlevés szövődményei közül talán mégis a legveszélyesebb az akut hasnyálmirigy gyulladás. Ennek egyik kiváltó oka a túlzott alkohol-, de ugyanúgy a túlzott mértékű zsíros étel fogyasztása is. A túlevés hatására megváltozik a hasnyálmirigy nedv összetétele, nő a viszkozitása, vagyis sűrűbb lesz. „A túl sűrű emésztőezim a vezetékben elakad, így a hasnyálmirigyben inaktív formában termelődő enzimek már a mirigy állományában aktiválódnak, ezzel a szövetekben önemésztési folyamatot indíthatnak el. Emiatt a kialakuló gyulladás súlyosabb, mint más szervek esetében, a betegek 20 százalékában a hasnyálmirigy részleges elhalásával jár. Életveszélyes, mindenképpen kórházi kezelést, legtöbbször intenzív osztályon való terápiát igénylő kórállapot” – figyelmeztet a veszélyre Dr. Farkas Kitti, az Alakorvoslás program alapító orvosa.
A hirtelen túlevés már egy alkalom után is súlygyarapodáshoz vezet, illetve megnöveli a valószínűségét a falásrohamokkal járó evészavar kialakulásának, a bing eatingnek. „Ha ez a sok étel nem távozott volna a nap folyamán önként, és fel is tudott szívódni, akkor elvben lehet tőle akár 1 kg raktározott zsírszövetre szert tenni. (A másnapra mért 3-8 kg nem zsír, hanem a még ki nem ürült salakanyag, megkötött folyadék) – érvel Dr. Bajnok Éva. Ha valaki ilyen próbatétellel terhelte a szervezetét, a bélbaktériumait is komoly munkára késztette, ne csodálkozzon, ha néhány napig nem lesz a topon. Célszerű 2-3 napig kímélni az emésztőrendszert, lassú sétával segíteni az anyagcserét. Orvosként egyébként a napi 10000 lépés divatjának elterjesztését érzem igazi kihívásnak”.
A két orvos felhívja a szülők figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek tinédzser korú gyermekeikre. Ha hirtelen változást tapasztalnak az étkezési szokásaikban, ha a gyerekek váratlanul falni kezdenek, ellenőrizzék, hogy mi áll a háttérben. Ha kiderül, hogy a Youtube kihívás miatt, beszéljék le róla gyermeküket, vagy kérjenek szakembertől segítséget.
Hozzászólás zárolva.