Vásárláskor a legédesebb szemek kiválasztásakor mindig a gyümölcs színére hagyatkozzunk: válasszuk az élénkpiros színűeket! Ha a szár körüli rész zöldes, akkor a gyümölcsöt túl korán szedték le, így éretlen maradt. A kisebb eprek gyakran lédúsabbak, de ez nem feltétlenül aranyszabály.
Az eper amellett, hogy csodás, élénk színével csábít, immunrendszerünket is erősíti. Magas C-vitamin tartalmának köszönhetően hozzájárul a szemek egészségéhez, sőt még a rák elleni küzdelemben is van szerepe.
Az ókori Rómában az epernek még nem tulajdonítottak túl nagy kulináris jelentőséget, csak dekorációként használták. Erről tanúskodnak az első írásos említések is, amelyek Vergiliustól és Ovidiustól származnak.
A 14. században a franciák kezdték el kertjeikbe is betelepíteni a vad, erdei epret, de csak később, az újvilágból behozott eperfajták, majd az azok keresztezésével létrehozott modern eper, a Fragaria ananassa terjedt el egész Európában. Az Electrolux „The Secret Ingredient” sorozatának tippjei:
- Az eper rendkívül változatosan kerülhet az asztalunkra: készíthetünk belőle hideg gyümölcslevest, turmixot, salátát, lekvárt, az izgalmasabb ízek kedvelői pedig húsételekhez is kipróbálhatják.
- A legjobban akkor őrizhetjük meg ízét, textúráját és tápanyagtartalmát, ha gőzsütőben sütjük vagy szuvidoljuk. Gőzsütőben például kívül ropogós tésztájú, de belül édesen omlós desszerteket süthetünk.
- Lekvárt indukciós főzőlapon érdemes főzni, ugyanis így állíthatjuk be a legpontosabban a szükséges hőmérsékletet.
- Hűtőszekrényben akár 3 napig is eltarthatjuk, de fontos, hogy mindig csak közvetlenül fogyasztás előtt mossuk meg. Lefagyasztva akár egy évig is friss marad.
Készíts epres-joghurtos parfét, vagy epres-rebarbarás pitét! Jó étvágyat!
Hozzászólás zárolva.