Facebook hozzászólás
1 374

7 jellemző tünet a reggeli ízületi merevségre

A mozgásszervi megbetegedések közül a legtöbb és legnagyobb kellemetlenséget a rheumatoid artritisz okozza, mely szinte az egész életre komoly hatással van. A probléma tüneteiről és terápiájáról lesz most szó.

A reumatoid artritisz egy krónikus sokízületi gyulladás, ami az autoimmun betegségek csoportjába sorolható. Elsősorban az ízületeket és a lágy részeket támadja – mondja dr. Váradi Éva főorvosnőt, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája.

A krónikus gyulladás károsítja a porcokat, szalagokat – Kép: Pixabay

Bár kialakulásának pontos oka nem ismert, a szakemberek szerint az immunreakcióért felelős fehérvérsejtek az ízületek felszínére vándorolnak, ahol különböző, citokinnek nevezett fehérjék gyulladásba hozzák az ízületi felszín sejtjeit. A krónikus gyulladás károsítja a porcokat, szalagokat, később a csontos képleteket is, végül komoly deformációkat okozva.

A betegség általában lassan és alattomosan alakul ki, időszakos fellángolásokkal, de nem ritka a folyamatos aktív forma sem. Kezdetben a tünetek nem súlyosak, ám a betegnél idővel egyre gyakrabban alakulhat ki ízületi merevség, fájdalom, valamint reumás csomók jelenhetnek meg. A mielőbbi kezelés fontos szerepet játszik az állapot romlásának megakadályozásában, ugyanis ennek hiányában a gyulladás mellett ízület alakjának megváltozása, sőt akár pusztulása is felléphet.
●ízületek deformálódása.

4 ok, ami miatt rettentően fájhat a térded
Borogatjuk jegeljük, tornáztatjuk, krémezzük és még számos módon próbálkozunk a térdfájdalom enyhítésén. A betegségnek azonban számos oka lehet, melyek gyógyítása mind más-más módszert igényel. Most szakember segít a tájékozódásban.

A reumatoid artritisz tünetei:
●szimmetrikus ízületi fájdalom, duzzanat,
●általában a kéz és láb kisízületei érintettek,
●reggeli ízületi merevség, mely egy óránál tovább tart,
●reumás csomók,
●a tünetek hol fellángolnak, hol megszűnnek,
●általános tünetek –fáradékonyság, hőemelkedés, vérszegénység,

A reumatoid artritiszt sajnos könnyű más, kevésbé súlyos betegségekkel összekeverni (pl. artrózissal), különösen az állapot kezdeti stádiumában. Azonban az már egy komoly figyelmeztető jel, ha egyszerre több ízület is érintetté válik, és már nem csupán a kéz és a lábfej, hanem a térdek, a vállak és a test egyéb részei is fájdalmassá válnak. A diagnózishoz elengedhetetlen a fizikális vizsgálatokon túl a vérvétel, ahol a gyulladás és az esetleges antitestek jelenlétét vizsgálják. Ráadásul friss ajánlások szerint már a gyanú esetén is érdemes ultrahang, esetleg MRI vizsgálatot is elvégezni, mivel így már korai stádiumban fény derülhet a problémára,.

A betegség kezelésének középpontjában a gyulladáscsökkentés, az aktivitás megszüntetése áll. Fontos a korai ún. bázisterápia alkalmazása, valamint annak hatástalansága esetén mielőbb a biológiai terápia bevezetése, mellyel a betegség későbbi, visszafordíthatatlan deformitással járó formájának kialakulása előzhető meg. Alkalomszerűen egy-egy ízület injekciós kezelése, fizioterápia, gyógytorna is fontos szerepet játszik a kezelés menetében.

Az életminőség romlásának elkerülése érdekében nagy jelentőséggel bír a betegség gyanújakor a korai diagnózis felállítása, a mielőbbi hatásos kezelés megkezdése, valamint szükség esetén a betegek továbbirányítása speciális arthritis ambulanciára. (Forrás: Fájdalomközpont)

Ez vár rád, ha nem kezdesz el időben sportolni!
A rendszeres sportolásnak számtalan pozitív hatása ismert: önbizalmat ad, levezeti a felesleges energiákat, fejleszti az erőnlétet, állóképességet, és az egészség megőrzésében is segít. Ám azt csak kevesen tudják, milyen súlyos, sőt, akár végzetes következményei lehetnek a mozgásszegény életmódnak. De az örök igazság erre is érvényes: elkezdeni sohasem késő!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!