Facebook hozzászólás
201

9 orvosi tanács kontaktlencsét viselőknek!

Ki gondolná, hogy az árvizek nem csak a környékbelieket veszélyeztetik? A kontaktlencsét viselőknek a vizek mellett különösen óvatosnak kell lenniük. A legfontosabb szabályokról dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze, kontaktológusa beszélt.

Az árvizekben szaporodnak a kórokozók

Az Amerikai Optometristák Szövetsége figyelmeztette a pácienseket, hogy fordítsanak fokozott figyelmet a szemük egészségére. Különösen kiemelték a kontaktlencsét viselők helyzetét, akiknek még inkább tisztában kell lenniük a víz melletti higiéniával. Az árvizek miatt ugyanis egyre több vízben fejlődő kórokozó van jelen a környezetünkben. Ezek a kórokozók, beleértve az amőbákat, parazitákat, baktériumokat és vírusokat, veszélyeztetik a szem egészségét és akár vakságig fajuló komplikációkhoz is vezethetnek.
Az amerikai szemészek már tapasztalják az árvizekhez köthető szembetegségek számának emelkedését, ezért a magyar orvosok is a fokozott elővigyázatosságra hívják fel a figyelmet.

Szabályok kontaktlencsét viselőknek

Az egész évben elvárható körültekintést a nyári hónapokban még komolyabban kell venni. A tisztítás és az előírt lencsecsere mellett elengedhetetlen a rendszeres szemész szakorvosi ellenőrzés, még akkor is, ha a kontaktlencse viselőnek nincs semmilyen panasza. Így korán felismerhetővé és elkerülhetővé válhatnak a gyulladások, fertőzések, és a súlyos következmények – tanácsolja dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze, kontaktológusa.

Mire kell tehát figyelniük az érintetteknek?

1. Óvakodjunk az árvíztől érintett vizektől. Ha víz mellett nyaralunk, vegyük ki a lencsét, mielőtt a vízbe megyünk, illetve ha ez megoldhatatlan, viseljünk 1 napos kontaktlencsét és úszószemüveget.
2. Csapvizet semmilyen körülmények között ne használjunk, kizárólag a kontaktlencse tárolására gyártott folyadékokban tartsuk a lencsét.
3. Az ápoló- és tárolószerek kiválasztásakor fogadjuk meg szemészorvosunk, kontaktológusunk tanácsát.
4. Mindig mossuk és szárítsuk meg alaposan a kezünket, mielőtt a szemünkhöz vagy a lencséhez nyúlunk. Gyakrabban használjunk kézfertőtlenítőt is.
5. A kontaktlencse kivétele után, de még a tároló folyadékba helyezése előtt tisztítsuk le a szennyeződéseket az ajánlott szerrel.
6. Soha ne vegyük a lencséket a szánkba, vagy ne nyálazzuk be őket, hiszen a nyál tele van baktériumokkal.
7. A tárolótok tisztántartása és rendszeres cseréje is nagyon fontos. A tárolószert minden használat után ki kell önteni a tokból. A tokot ajánlott használat után tisztító folyadékkal átdörzsölni, majd megszárítani.
8. Ha természetes-, vagy uszodavízzel érintkeztek, ki kell venni a lencséket és másnap újat kell felhelyezni.
9. Az előírt hordási idő után is mindenképen újra kell cserélni a kontaktlencséket. A túlhordott lencse oxigénáteresztő képessége már lényegesen kevesebb, mint amire a szemnek szüksége van, ezért a szaruhártyán komoly elváltozásokat okozhat.
.
forrás: www.oxygenmedical.hu





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!