A belső, illetve a külső kontrollos személyiség
Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.
És bármilyen furcsának tűnik, de éppen ebből fejlődhet ki felnőtt korban a bigott vallásosság, a szektákhoz csapódás mellett a próba-szerencse dolgokhoz való kóros kötődés is (különböző játék-szenvedélyek), s a fizetésnek, később a villanyszámlára félretett pénznek is a jósnőkhöz és „látókhoz” való vándorlása is…
A legsúlyosabb velejárója azonban a Kk attitűdnek az a szorongás, amely – facilitáló párjával ellentétben – megbénítja és legátolja az embert abban is, hogy azt megtegye, amit egyébként nagyon jól tud(na). Ez olyan sok embert érintő dolog, hogy külön dolgozatban kívánok foglalkozni vele.
Itt és most a Kk attitűdről kell még kifejtenem – szokásosan – azt, hogy egyrészt nagyon sokan így nevelődtünk: móresre tanítottak bennünket azok, akik maguk is ebben a „porosz” pedagógiai légkörben nőttek fel („Az áldozatok áldozatainak vagyunk az áldozatai”), másrészt, hogy ennek az attitűdnek is vannak pozitív konzekvenciái.
A Kk személyiség nem kockázat-kereső, nem csapodár, hanem – pozitívan fogalmazva – hűséges, megbízható. A magánéletben és nagyon sok munkakörben éppen ezért előnybe részesítik az ilyen embert a (túlzottan) Bk beállítottságúval szemben. A bénító-gátló szorongás pedig csökkenthető – e témának áldozzuk a következő epizódot. Addig is:
konzultációs lehetőség: (06-1) 24-00-117, csikyantal@freemail.hu, csikyantal@t-online.hu.
Hozzászólás zárolva.