Facebook hozzászólás
287

A bennünk lüktető kiszolgáltatottság 2. rész

Egyszóval a nők többsége úgy éli meg a menstruációt, mint gátló, akadályozó rosszat.
A tudomány által elő is állt a „megoldás”, olyan fogamzásgátló képében, amely felfüggeszti akár egy évre a menstruációt. Sokan azért ettől visszakoznak, mert az egészségtudathoz hozzátartozik a menstruáció (akár a fogamzásgátló következtében fellépő „áttöréses” vérzés is).

A nő energetikai terhelhetőségét védő tiltások a tradicionális kultúrákban
Szinte valamennyi tradicionális kultúra vagy nyílt tiltásokkal, vagy szimbolikus formában, de egyértelműen fizikai kímélet alá helyezte a menstruáló nőt (alacsony ösztrogénszint).

A zsidó kultúra a fürdőházban előírtan megejtett tisztasági fürdőt írt elő, azaz egyértelműen kimondja, hogy ezen idő alatt tisztátalan, szexuálisan nem megközelíthető állapotban van. A megtisztító fürdő után (menstruáció teljes lezajlása utáni 1-2 nap) térhet otthonába.

A magyar parasztkultúra a babonaságba ágyazottan ugyan, de szintén kímélet alá helyezte a menstruáló nőt, tiltva a legnehezebb fizikai munkákat: mosás, kenyérdagasztás, falmeszelés. A babonaságon átsüt a másik fogalom a tisztátalanság, ugyanis, a ruha nem lesz tiszta, a meszelés csíkos és nem elég fehér, a kenyér lapos, sületlen marad.

Jelen kultúránk és a menstruáció
Jelenünkre egyre inkább jellemző, hogy gondolkodás nélkül elveti a múlt értékeit, szokásnak, megváltoztatandónak minősítve azt. Ugyanez történt a női hormonciklus változások értékelésével is. Nemcsak az a változás, hogy a hormonális fogamzásgátlók hatására a kívánt terhesség szándék kontrollja alá került. Ez egyidejűleg azt is jelenti, hogy a biológiailag determinált hormonszintek represszió alá kerülnek, csak részlegesen érvényesülnek. (Több nő nemcsak egészségileg tűri rosszul, hanem a szexuális késztetettség csökkenéséről is panaszkodik.) Tapasztalataim szerint ezeknek a panaszoknak a hátterében sokkal inkább a női önértékelés sajátosságai mutatkoznak meg, ugyanis ezekben az esetekben a nő  önértékelésében a reprodukciós képesség birtoklása dominánsan szerepet tölt be. Mások ezzel szemben „remekül” reagálnak a hormonális fogamzásgátlóra, és valódi öröm számukra, hogy szexuálisan felszabadulttá vállnak. (Ma már nagyon alacsony hormontartalmúak ezek a gyógyszerek.)

Mindezen könnyebbségek mellett egyre inkább az tapasztalható, hogy a nők egy része egyre inkább „betegségként” éli meg a menstruációt. Néhányan szinte munkaképtelenné vállnak a fájdalomtól. Vannak, akik néha még el is elájulnak. Mások kapkodják a különböző fájdalomcsillapítókat. Továbbá vannak, akiknek a vérzés elhúzódóvá válik. Egyszóval a nők többsége úgy éli meg a menstruációt, mint gátló, akadályozó rosszat.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!