A bőrrákról
Előfordult már, hogy elgondolkodva nézegette a testén kialakult barna foltokat, anyajegyeket? Gondolt már arra, hogy de jó lenne, ha ezek nem lennének itt? Vagy hogy miért nőttek ezek éppen rám? Nem okoznak-e valami bajt a későbbiek során?
Miért fontos, hogy ellenőriztessük anyajegyeinket?
A legrosszabb indulatú bőrdaganat, a melanóma az esetek egy részében már meglévő anyajegyekből indul ki, más esetekben, mint Péternél is, látszólag teljesen ép bőrön jelenik meg. Ha azt tapasztaljuk, hogy eddig is meglévő anyajegyünk viszketni kezd, színe megváltozott, sötétebb, lett, vagy benne esetleg világosabb foltok tűntek fel, hirtelen növekedésnek indult, elődomborodóvá vált, esetleg vérzik, azonnal forduljunk bőrgyógyászhoz!
Mitől szaporodnak az anyajegyek?
A barna pigmentfoltok és anyajegyek kialakulásáért részben a veleszületett hajlam, a genetikai tényezők a felelősek, nagyobbrészt azonban az UV-fény okozta ártalom. Mint azt a újságokban és TV-ben, rádióban egyre gyakrabban olvashatjuk, hallhatjuk, az ózonréteg elvékonyodása miatt egyre több olyan sugárzás jut át a Földre, amely a rövidebb hullámhosszú UV tartományba esik. Elsősorban ez a sugárzás felelős a napégés és a bőrrák kialakulásáért. Bőrünk az elszenvedett sugárkárosodást „megjegyzi”, az évek során minket ért UV-sugár mennyisége összeadódik. Amikor eléri azt a szintet, amelyet szervezetünk javító mechanizmusai már nem képesek korrigálni, kialakul a bőrrák.
Mindannyian tudjuk, hogy a szolárium is UV fényt sugároz. A szoláriumok UV-A csövekkel vannak felszerelve, és ez a fény a hosszabb hullámhosszú tartományba esik. Az utóbbi évek kutatásai azonban kimutatták, hogy az UV-A sugárzásnak is szerepe van a bőrrák kialakulásában, és az anyajegyek számának növelésében, csakúgy, mint a bőr korai öregedésének, ráncosodásának elősegítésében.
Mit tehetünk bőrünk szépségének, egészségének megőrzéséért?
Fontos, hogy minél kevesebbet tartózkodjunk napon. A 11 és 15 óra között Földünkre jutó napfény a legveszélyesebb, legjobb ilyenkor árnyékos helyen, szobában tartózkodni! Használjunk magas faktorszámú fényvédő készítményeket! Kerüljük a túlzott szoláriumozást! Rendszeresen ellenőrizzük bőrünket! Ha a fent leírt eltéréseket észleljük, forduljunk bőrgyógyászhoz! Akinek sok anyajegye van, ezek esetleg egyenetlenek, vagy sérülésnek kitett helyen vannak, panasz nélkül is rendszeresen vizsgáltassa meg bőrét! Szintén fokozottan veszélyeztetettek azok, akiknek családjában rosszindulatú bőrrák már előfordult. Az évenkénti rendszeres szűrővizsgálattal korai stádiumban diagnosztizálni tudjuk a rosszindulatú folyamatokat, és az időben felfedezett bőrrák gyógyulási esélyei jók!
Hozzászólás zárolva.