Facebook hozzászólás
150

A bőrünkkel is kommunikálunk!

Bőrünkre van írva a lelkiállapotunk. A stressz alatt lévő ember bőre elárulja őt. Csak rá kell nézni, hogy a szakember tudja, kipihent, egyensúlyban van, nyugodt, vagy netalán fáradt, stresszelt, gondterhelt, nyugtalan. Honnan ez a szoros kapcsolat a bőr és a lelkiállapot között? S ha tudunk erről, miért gondoljuk külsőleg gyógyítani a bőrelváltozásokat?

 Még a hazugságvizsgáló gépeket is a bőrre kapcsolják, mert a bőr hazudni sem tud. Pontosan elárulja lelkiállapotunkat. Pirulunk, ha zavarban vagyunk. Elsápadunk ijedtünkben. Nyúzott az arcunk a fáradtságtól. Jellemhibákat is a bőr állapotával ír le a nyelvünk: vastag bőr van a képén annak, aki sok mindenre képes, sok galádságra rávehető. Ha feszengünk, kellemetlen helyzetben vagyunk: rosszul érezzük magunkat a bőrünkben. Bőrünk egész testünket lefedi, bőrünk által mutatjuk meg magunkat.

Kommunikálunk általa

„A bőr a magzati életben ugyanabból a csíralemezből fejlődik ki, mint az idegrendszer, és minden bizonnyal ez magyarázza érzelmeink, idegállapotunk és bőrünk rendkívül szoros kapcsolatát. (…) A bőr azonban nemcsak a lélek tükre, hanem a kommunikációs szerve is. Bársonyossá, simogatóvá tud válni, s a bőrérintés nagyon is közvetlenül hat lelkiállapotunkra. (…) A bőr testünk kültakarója, egyben legnagyobb szerve is. Nagy megterhelésnek van kitéve. A bőr határolja testünket a külvilág felé, védi számos fizikai, kémiai és biológiai hatástól. Védelmi szerepén kívül a bőrnek számos más funkciója van: részt vesz a test hőmérsékletének szabályozásában. Hideget, meleget, fájdalmat érzünk, s a tapintás révén számtalan információra teszünk szert. A bőr nemcsak az elhatárolódás, hanem a kapcsolatteremtés szerve is” – írja Menedzserbetegségek című könyvében a szerzőpáros, dr. Valló Ágnes és dr. Nemes János. (2000, B+V Lap- és Könyvkiadó Kft.) Hozzáteszem, a szerelem, a szeretet kifejezésére, fokozására, az érzékek kibontakoztatására leggyakrabban használt szervünk is.

Árulkodik a belsőnkről
A bőr elváltozásai tehát elsősorban belső problémák külső kivetülései. Mondom én. Persze, a hagyományos szemléletű bőrgyógyászat lehet, hogy alátámasztja, amit állítok, de gyógymódjai között nem igazán találhatók meg a pszichológiai, életmódbeli elemek. De ez más kérdés. A felnőtt, az életét kézben tartó, azzal felelősen gazdálkodó ember ma már túl kellett hogy lépjen a hagyományos orvoslás korlátain, s saját maga felfedezte világa működéséből, saját érdekében le kellett szűrni a következtetéseket. Ha bőre rendellenességet jelez, meg kell nézni alaposan, mi az oka. Ha a túlzott stressz, akkor ellene tenni kell valamit.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 455

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!