Facebook hozzászólás
586

10 TIPP a karácsonyhoz

A cukorbetegség az ünnepek alatt sem megy pihenőre

Az ünnepi időszakban a legtöbben felfüggesztik az egészséges életmódjukat, kevesebbet sportolnak és átadják magukat a gasztronómiai élvezeteknek. A cukorbetegek azonban a karácsonyi lakomák alatt sem feledkezhetnek meg a diétáról és a vércukorszintjükről. Az alábbiakban összegyűjtöttünk pár olyan tanácsot, amik megkönnyíthetik a diabétesszel élők ünnepi időszakát.

Nem mindegy a köret. Fotó: Depositphotos
Nem mindegy a köret. Fotó: Depositphotos

6. Mindig legyen zöldség a tányérunkon!

Figyeljünk arra, hogy minden étkezésben legyenek olyan zöldségek, melyek minimális mennyiségű keményítőt tartalmaznak, ugyanakkor hozzájárulnak a megfelelő szénhidrátbevitelhez és ahhoz, hogy a teltségérzet tovább
megmaradjon. Tökéletes köret lehet az ünnepi menünél például a brokkoli, a kelbimbó, a karfiol vagy a paraj.

7. Cukorbeteg vendég esetén készüljünk külön!

Amennyiben cukorbeteg vendég érkezik hozzánk az ünnepek alatt, biztosan értékelni fogja, ha külön készülünk neki olyan édességgel vagy üdítővel, amit ő is fogyaszthat. Ma már rengeteg alternatív cukorhelyettesítő elérhető
melyek két csoportjának alapvető különbsége, hogy cukorpótlónak (pl.:eritrit, xilit, laktit) vagy energiamentes/intenzív édesítőnek (pl.:ciklamát, szukralóz, sztívia) minősülnek. Használatuk előtt mindenképpen tájékozódjunk a számunkra vagy vendégünk számára leginkább megfelelő megoldásról.

Folyamatosan figyelni kell. Fotó: Depositphotos
Folyamatosan figyelni kell. Fotó: Depositphotos

8. Hideg időben se feledkezzünk meg a megfelelő lábápolásról!

Ez azért fontos, mert a diabétesz károsítja a lábat ellátó idegeket és az ereket, emiatt az érintetteknél előfordulhat,
hogy nem érzik a lábukban a nyomást vagy a fájdalmat, így könnyen úgy szerezhetnek sérüléseket, hogy észre sem veszik őket. Ezek a sérülések a rossz vérellátás miatt lassabban gyógyulnak, így könnyen elfertőződhetnek vagy fekélyek is kialakulhatnak. Annak érdekében, hogy megelőzzük ezeket a szövődményeket, minden nap érdemes átnézni a lábak állapotát, továbbá válasszunk kényelmes és vízhatlan meleg cipőt, hidratáljuk megfelelően a lábfejet, cseréljünk lábbelit és zoknit, ha átázott a cipő. A lábon kialakult sebeket, repedéseket folyamatosan figyelni kell és amennyiben azok nem akarnak gyógyulni, mindenképpen mutassuk meg orvosnak, hogy időben megkezdődhessen a célzott terápia.

10. Figyeljünk a pontos gyógyszerbevitelre!

Az ünnepi rohanásban, könnyen megfeledkezhetünk a gyógyszerek bevételéről, aminek akár súlyos következményei is lehetnek. Ezért mindig ügyeljünk arra, hogy a megszokott időben adjuk be vagy vegyük be gyógyszereinket. A lábápoláson kívül gondoskodni kell a gyógyszerek megfelelő hőmérsékleten való tárolásáról. A legtöbb készítménynek nem tesz jót a szélsőséges hőmérséklet, így ha valaki magával viszi a gyógyszereit például munkahelyére, semmiképpen ne felejtse őket a hidegben parkoló autóban.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!