Facebook hozzászólás
151

A daganatos gyermekek rehabilitációjáról

Magyarországon mintegy 2.000 gyermek szenved daganatos betegségben. Hazánkban jellemzően leukémiás és limfómás megbetegedések fordulnak elő, amelyek évente mintegy 100 fiatal gyermekélet elvesztéséért felelősek.

Magyarországon 31 évvel ezelőtt, 1971-ben jött létre a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat, amelynek fő célja, hogy összefogja az országban működő onkológiai és hematológiai betegeket ellátó intézményeket. A Gyermekonkológiai Hálózatot a Budapesten működő 5, a miskolci, a debreceni, a szegedi, a pécsi valamint a szombathelyi gyermekonkológiai és rehabilitációs központok valamit a bakonyszücsi Daganatos Betegek Rehabilitációs Lelki Otthona alkotják.

Magyarországon mintegy 2.000 gyermek szenved daganatos betegségben. Hazánkban jellemzően leukémiás és limfómás megbetegedések fordulnak elő, amelyek évente mintegy 100 fiatal gyermekélet elvesztéséért felelősek. Sajnálatos tény az, hogy tíz beteg gyermek közül hármat elveszítünk, de szerencsére hét teljesen felgyógyul és túljut életének ezen a sötét állomásán. A felépülés és a rehabilitáció azonban nagyon lassú, lelki és fizikai igénybevétellel járó folyamat, amely 5, de akár 7 évig is próbára teheti a gyermekek és családjaik tűrőképességét.

Ma már a Hálózat minden központjában multidiszciplináris gyógyító csoport segíti a beteg gyermekeket a betegség diagnosztizálásától, a kezelések időszakán át egészen a teljes gyógyulásig, azaz a tünetmentességtől számított 5 évig. Onkopszichológusok, pedagógusok, gyógytornászok mellett szakképzett játékterapeuták és önkéntes segítők is foglalkoznak a gyerekekkel. A központokban dolgozó szakorvosok mellett mindösszesen 12 gyermekpszichológus és a munkájukat segítő 40 szociális foglalkoztató, önkéntes segítő foglalkozik daganatos gyermekbetegségek rehabilitációjával.

Az aktív chemoterápiás és sugárterápiás kezelések idején a szakemberek lelkileg is támogatják a gyermekeik betegsége révén nehéz helyzetbe került családokat. A kezdeti krízis csökkentést (akut krízisintervenció) folyamatos egyéni és csoportos támogató (szupportív) terápiák követik, amelyek a szülőknek kezelési (coping) stratégiákat tanítanak, és feszültség levezetési (ventillációs) lehetőséget biztosítanak, a gyermekeknek pedig segítenek a betegségükkel kapcsolatos szorongásaik, félelmeik legyőzésében.

A gyermekek rehabilitálása már a kezelések időszakában elkezdődik. Minden gyermekkel egyénileg, differenciáltan foglakoznak pedagógusok, hiszen a rehabilitáció célja az, hogy a gyerekek figyelmét a jövőre orientálja és visszahelyezze őket abba az osztályközösségbe, ahonnan a betegség kiszakította őket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!