Facebook hozzászólás
813

Ártatlan gyermekkor?

A depresszió nem csak a felnőttek betegsége – erre is figyelmeztet a koronavírus-járvány

A mostani pandémia alatt felfigyeltek arra a mentális egészséggel foglalkozó szakemberek, hogy a kisgyerekeknél is előfordulhatnak komoly depressziós tünetek. Érdemes a szokatlan viselkedést komolyan venni, mert a gyerekek nem tudják szavakba önteni mi a bajuk, ők máshogy jeleznek: nyugtalanok, agresszívek, vagy éppen hihetetlenül élénkek.

A jelenlegi kutatások szerint gyermekkorban a depresszió ugyanolyan gyakorisággal fordul elő a lányoknál és fiúknál egyaránt, serdülőkorban viszont kétszer olyan gyakoriságú a lányoknál, mint a másik nem képviselőinél, és ez a tendencia a felnőtt élet nagy részében meg is marad, egészen az öreg korig, amikor is ismét kiegyenlítődik.

Hogyan is néz ki a depresszió a fiatalabb gyermekeknél?

Amikor egy kisgyerek depressziós, Kovács doktor szerint egyáltalán nem szokatlan, hogy inkább az ingerültség tipikus jeleit mutatja, semmint a szomorúságát – ilyenkor sok gyerek kifejezetten vagánynak tűnik.

Maguk a gyerekek sem értik igazán, hogy mi történik velük, szinte soha nem fordul elő, hogy azt mondanák: „valami nincs rendben, mert szomorú vagyok” – mondta Kovács doktor. A felnőttek feladata az, hogy pontosan értelmezni tudják a gyerek viselkedését.

Arra figyeljünk, mit tesz, és ne arra, amit mond. Fotó: depositphotos.com
Arra figyeljünk, mit tesz, és ne arra, amit mond. Fotó: depositphotos.com

A legjobb mód, hogy szülők felismerjék a kisgyermekek depresszióját nem annyira az, amit a gyermek mond, sokkal inkább az, amit a gyermek tesz, vagy éppen nem tesz, pedig korábban szokta. A változásokra érdeme figyelni- mondta Kovács.

Ha egy gyermek abbahagyja a kedvenc játékait, ez azt jelentheti, hogy elvesztette érdeklődését a korábban megbízhatóan szórakoztató játékok, megszokott, és számukra örömet szerző rituálék iránt; kevesebb energiájuk van, könnyen elfáradnak, ilyenkor pedig elkezdhetnek panaszkodni a fizikai tünetekre, gyomorfájásra, fejfájásra, többet alszanak, vagy étvágytalanok lesznek – ezek a tünetek figyelmeztethetnek arra egy szülőt, hogy nincs valami rendben a gyerekkel.

Az óvodás korú gyermek depressziós lehet, ha napi dührohama van. A depresszió „viselkedési problémának tűnhet, de valójában nem az egy gyerek esetében” – ezt nagyon fontos hangsúlyozni.

Kérdeznem kellene az öngyilkossági gondolatokról?

Az ingerlékenység és a harag, vagy hogy a gyerek elutasít mindenféle szülői közeledést, ezek mint lehetnek a mély szomorúság jelei.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!