A fájdalom az orvostudomány nagy kérdése
Valószínűleg nincs is olyan ember, akinek még nem fájt semmije. Így volt ez a régmúlt időkben is, csak akkor még nagyon keveset tudtak a fájdalom jellegéről, okáról. Az orvostudomány nagy kérdése
A fájdalom nehezen definiálható, egyéni érzés. Lehet égő, zsibbadó, szúró, lüktető. Két nagy csoportra osztjuk.
az akut fájdalomra és a krónikus fájdalomra
A krónikus fájdalmat két nagy csoportra oszthatjuk: a onkológiai és a nem onkológiai eredetűre. Az onkológiai betegségeknél a fájdalmat okozhatja maga a tumor, de az onkológiai betegségeknél alkalmazott kezelés következménye is (a száj nyálkahártyájának gyulladása a kemoterápiánál, a besugárzást kísérő fájdalmak, stb.). Krónikus, nem onkológiai fájdalom leggyakrabban az életkor előrehaladtával jelentkező derék- illetve gerincfájás, valamint az ízületi fájdalom. Ide soroljuk a különféle fejfájásokat, egyéb betegségeknél keletkező idegbántalmakat. Ezeknél a típusú fájdalmaknál nagy szerepet játszik az egyén életstílusa, hangulata, szociális helyzete stb. Szlovákia lakosságának kb. 25-30%-a szenved krónikus fájdalmakban. A kiváltó októl függetlenül a krónikus fájdalom nagyban megváltoztatja az ember egyéniségét, életvitelét. Sokan úgy gondolják, hogy a krónikus fájdalmat lehetetlen gyógyítani, de ez nem igaz. A mai orvostudomány a fájdalomcsillapítók igen széles skáláját alkalmazza.
Hogy mérhető a fájdalom?
A fájdalom igencsak az egyéntől függő érzés, mivel minden ember másként éli át a fájdalmakat. Hogy „mérni tudjuk”, tíz számjegyből álló skálát használunk, amelyen a nulla (0) azt jelenti, hogy nincs semmilyen fájdalom, míg a tízes az elviselhetetlen fájdalmat jelöli. A kezelés folyamán a beteg folyamatosan jegyzi a fájdalom erősségét, így mérhető le a kezelés sikere.
Mely gyógyszerek a legalkalmasabbak?
A fájdalomcsillapítókat két nagy csoportra osztjuk: az opiátokra és a nem opiátokra.
A nem opiátok közös vonása, hogy olyan anyagok termelődését csökkentik a szervezetben, melyek növelik a fájdalom érzékelését.
Az opiátok a legbiztonságosabb fájdalomcsillapítók közé tartoznak, ha a beteg nem lépi túl az orvos által meghatározott adagolást. Sok esetben azonban a beteg és az orvos tart a hozzászokás veszélyétől.
Leggyorsabban a vénás injekciók hatnak, de ezt csakis orvos írhatja fel. Több gyógyszer is kapható pezsgőtabletta, esetleg granulátum formájában, igen gyorsan kifejtik hatásukat. Vannak olyan gyógyszerek, melyek gyors felszívódású hatóanyagot tartalmaznak. A retard típusú gyógyszer előnye, hogy elég naponta egyszer bevenni, viszont csak hosszabb idő után kezd hatni. A végbélkúpok nem érintkeznek közvetlenül a gyomor nyálkahártyájával, ezért lényegesen kevesebb gyomorpanaszt okoznak. Napjainkban igen elterjedtek a koffeinnel, C-vitaminnal kombinált fájdalomcsillapítók. Nem szabad elfeledkeznünk a különféle krémekről, kenőcsökről, ragtapaszokról sem, amelyek a fájdalom helyén fejtik ki kedvező hatásukat.
Hozzászólás zárolva.