A fájdalom mindig szubjektív
A fájdalom mindig szubjektív. Nem létezik két ember, aki ugyanazt a fájdalmat egyformán éli meg. A laikus közvéleményben az a nézet uralkodik, hogy a fájdalom mindig valamilyen betegséget jelez.
MI FÁJ LEGGYAKRABBAN?
40 és 70 év között leggyakrabban a hát, a forgók, a fej, az ízületek, a gyomor, az epehólyag és természetesen a szív okozza a legtöbb panaszt.
Fejfájáskor az erek először összehúzódnak, ezáltal csökken az agy vérellátása, majd kitágulnak, és megkezdődik a fejfájás. Gyakori ok a kimerültség, éhség, zaj, de a magas és alacsony vérnyomás is okozhat fejfájást.
A gyomorfájásnak is különböző okai és megnyilvánulási formái lehetnek. Ha a gyomor közvetlenül az étkezés után fáj, gyomorfekélyről lehet szó, ha azonban az étkezés után 2-3 órával fájdul meg, nyombélfekélyre lehet gyanakodni. Gyomorfájást stressz és szellemi megterhelés is okozhat.
A hát- és derékfájás a leggyakoribb tünet, amivel szakrendelőkbe siet a beteg. Sok esetben azonban az elváltozások visszafordíthatatlanok és műtéti beavatkozásra szükség van.
A gyógyszeres kezelést mindig pszichoterápia, rehabilitáció és gyógytorna egészítse ki. Ott, ahol a fájdalom nem szervi elváltozáson alapul, segít az akupunktúra és az akupresszúra. Bizonyos pontok masszírozásával az orvos enyhítheti, sőt meg is szüntetheti a fájdalmat.
kép: Tóth Eszter A fájdalom hét élete festménye
Hozzászólás zárolva.