Facebook hozzászólás
451

A Főváros kertjeibe, parkjaiba is betelepültek a kullancsok

Már nemcsak a kirándulások alkalmával vagyunk veszélyben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok! Sajnálatosan a honi hanyag turizmusnak köszönhetően sokan nem védték a velük kiránduló kutyáikat a kullancsoktól, s ezért vidékről még a Főváros kertjeibe és parkjaiba is betelepültek a kullancsok.

Az első védekezési pont: a legveszélyesebb betegség (agyvelő- és agyhártyagyulladás) vírusa elleni védőoltással történő beoltása mindazon embereknek és gyermekeknek szükséges, akik kapcsolatot tartanak a természettel.

A kullancsok által terjesztett betegségek közül a legsúlyosabb a vírusos agyvelőgyulladás.
Általában influenzaszerű tünetekkel kezdődik, majd kialakul az agyhártya-, agyvelő-, gerincvelő gyulladás jellemzően súlyos idegrendszeri tünetei, eszméletvesztéssel, légzészavarral, gyakran bénulással.

A betegség halálos lefolyású is lehet, de a gyógyult esetekben is legtöbbször maradványtüneteket találunk, kevés a teljes gyógyulás.

A betegség nem gyógyítható, csak megelőzhető!

Fontos a kullancsvizit, a bőrbe fúródott kullancs minél előbbi eltávolítása! Zárt ruhában kiránduljunk! Ne fogyasszunk nyers tejet!

Legfontosabb megelőzés a védőoltás!

Az oltás ajánlott ideje az őszi-téli vagy kora tavaszi, kullancsmentes időszak. Az első oltást 2-4 hét és 3 hónap között követi a második. Ezt követően 5-12 hónap múlva kell a harmadik és további 3, majd később 5 évente az emlékeztető oltásokat beadni. Így egész életre biztosítható a védettség.

A gyermekeknél még egy rendkívül fontos életvezetési tanács következik!

A családi fészekből kirepülni készülődő gyermekeiknek adják át és tegyék a költöző bőröndjébe az oltási könyvét és hívják fel a figyelmüket arra, hogy három évente az (agyvelő- és agyhártyagyulladás) vírusa elleni védőoltást élethosszig adassák be felnőtt, önálló életük során, s a majdan születő gyermekeiket egy éves kortól szintén oltassák!!

A második védekezési pont: a kullancsok elleni védekezés.

A természet szűkebb területein (táborhelyeken), vagy a zöldövezeti kertekben és parkokban a kullancsveszélyt csökkenthetjük terület- és/vagy egyedvédelemmel.
Területvédelem: -Egyik lehetősége a kullancsok biológiájának ismeretéből fakadó módszerek.

Kerülni kell a vadak által tömegesen, gyakorta látogatott helyeket (vadcsapásokat, vadetetőket stb). A házak és az állattartó épületek körül kaszálással, bozót és rágcsálóírtással kell megszűntetni a kullancsok életterét. Az urbanizált helyektől távol kell tartani az erdei állatokat, különösen a sünöket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!