Facebook hozzászólás
217

A gazdag David de Rothschild figyelemfelkeltő lázadása

A családi vagyonból nem kérő brit világcsavargó, David de Rothschild fogyasztói szokásaink környezeti terheire és az újrahasznosítás szükségességére igyekszik felhívni a figyelmet. David már gyermekként lázadó volt, ezért gyakran kellett iskolát váltania. Ma azonban iskolákban tart rendszeresen előadásokat.

A dinasztia vidéki birtokán felnövő fiú kamaszként elhatárolta magát a felső tízezer köreitől, amelybe beleszületett, felhagyott a sportlovaglással, elutasította a vagyonszerzést mint az emberi érvényesülés legfontosabb fokmérőjét és célját, és megesküdött magának, hogy nem kér kölcsön pénzt nemesi rangú apjától. Inkább hosszú hajat és hippiszakállat növesztett, és pincérkedett, majd a zenebiznisz farvizein élt merchandising-tárgyak árusításából. Amikor jó pénzért túladott a cégén, 445 hektáros ökofarmot vett Új-Zélandon. Ezután 2004-ben lediplomázott a londoni orvosi egyetemen, mivel korán élénk érdeklődést váltott ki belőle az emberek által belélegzett levegő és az elfogyasztott élelmiszer minősége. Innen már csak egy lépés volt, hogy a szervezet egészségét összekösse a természeti környezetével.

Ökotudatosságát az pallérozta tovább, hogy amikor 2005-ben átkelt a Déli-sarkon, majd 2006-ban az Északi-sarkon is – beírva nevét azon 42 felfedező sorába, akik mindkét területet bejárták –, saját bőrén tapasztalta meg, hogy a globális felmelegedés nem rémhír. Elmondása szerint csak mínusz egy Celsius-fok volt a világ leghidegebbnek vélt régiójában, és ő verejtékezve ült a sátrában. 2007-ben dokumentumfilmben rögzítette az ecuadori esőerdőkben az olajkitermeléssel véghez vitt pusztítást. „Csak egyszer vagy fiatal, ellenben bármeddig maradhatsz éretlen az életben” – magyarázza gyerekes kíváncsiságát és kalandvágyát a 190 centi magas, 33 éves fiatalember.

Múlt évben 12 ezer 500 PET-palackból épített, tizennyolc méter hosszú vitorlás hajóján átszelte a Csendes-óceánt – március végén indult San Franciscóból, és július végén ért Sydneybe –, elhaladva a hírhedt műanyag-szeméthalom mellett, amely kétszer akkora, mint Texas: körülbelül 1,4 millió négyzetkilométer területen összefüggően lebeg. Az ENSZ 2006-ban adta ki jelentését erről az irdatlan műanyagmennyiségről, ami a közműipari vállalatok vízelvezető rendszereiből a tengerekbe és óceánokba kerül. Ennek 61 százaléka egy milliméternél is vékonyabb, bekerül a halak szervezetébe, s így toxikus anyagként az emberi táplálékláncba. De Rothschild Plastiki nevű katamaránjának talpait gázzal telített ásványvízpalackok tartották felszínen, falait pedig újrapréselt plasztik adta. A háromfős legénység szolárpanelekkel és biciklivel hajtott generátorokkal fejlesztett áramot.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!