A gondolatok megteremthetik a valóságot?
Valóban, ha sokáig ismételgeted korlátaidat, akkor azok magad köré fognak épülni, szinte észrevétlenül- tartja egy buddhista mondás. Az vagy, aminek gondolod magad. Vagy esetleg az vagy, amit mások gondolnak rólad? Az igazság a két kérdés között rejtezik.
Énképünket egyszerre alakítja a magunkról való tudásunk, elképzeléseink tárháza (az én ideálunk) valamint a külvilág felől érkező visszajelzések. Egészséges személyiség egyensúlyt tud teremteni e két impulzus között.
Én most mégis arról beszélnék, ami az önmagunkról alkotott képünkkel kapcsolatos. Hadd kezdjem egy személyes gondolattal: a héten két nagyobb ötlet is foglalkoztatott, aminek a megvalósítása valódi kihívás lenne számomra, s megdöbbenve tapasztaltam, hogy elsőként a félelmeim, a kudarctól való rettegés és a negatív gondolatok törtek utat agyamban.
Amikor ezt megosztottam másokkal (elsősorban férfiakkal), rögtön legyintetek: "Hogy tudsz ilyen negatív lenni? Ez a nőkre jellemző. Nem tudjátok elhinni, hogy nektek is sikerülhet".
Valóban, ha sokáig ismételgeted korlátaidat, akkor azok magad köré fognak épülni, szinte észrevétlenül- tartja egy buddhista mondás. Olyan racionálisak vagyunk, annyira a kézzelfogható, anyagi, megmagyarázható szinten éljük az életünket, hogy nem vagyunk hajlandók tudomást venni saját misztikus erőinkről: gondolatainkról és a kimondott szavakról.
Pedig a gondolatok (és a gyakran ismételgetett mondatok) megteremthetik a valóságot. Sok kultúrában a szónak mágikus ereje van, bizonyos szavak tiltottak, bizonyos szavak misztikusak. Vajon mi miért nem gondoljuk át, hogy mikor mit mondunk ki magunkról és a másikról?
A szó ugyanis gyilkos, visszavonhatatlan- írja Füst Milán. Ha kimondasz bizonyos szavakat, begyógyíthatatlan sebeket ejthetsz.
Ha pedig fészket raknak bizonyos gondolatok az agyadban,- például ilyenek, hogy: én nem vagyok szerethető, nekem semmi nem sikerül, engem mindenki kritizál- megdöbbenve tapasztaljuk, hogy önbeteljesítő jóslatként előbb-utóbb megvalósulnak.
A gondolattal tehát valóságot lehet építeni?
Igen, úgy hiszem. Ha megnézed azt a kisgyereket, aki biztos, meleg családi légkörben nőtt fel, és állandó megerősítést kapott afelől, hogy ő hibái ellenére is szerethető, tehetséges és bizonyára boldogulni fog az életben, akkor akként is fog élni, akként igyekszik életútját végigjárni.
Varázslatok? Igen.
Higgyük végre el, hogy tudunk varázsolni a gondolat erejével. Ne hagyjuk elsikkadni legnagyobb erősségünket!
Hozzászólás zárolva.