Facebook hozzászólás
199

A halálos magasvérnyomásról …

Minden év május 17-e a magasvérnyomás-betegség világnapja.Globálisan 7 millió ember halálát okozza hipertónia, ami különféle formákban másfél milliárd embert érint a földön. Ez a probléma a halálozás ma ismert legnagyobb egyedi rizikófaktora a világon.

Az INDIKÁTOR felmérés

A magyarországi magasvérnyomás-betegek hajlamosak „lazán kezelni” az orvosi utasításokat (lásd elhízás vagy dohányzás), ami a gyógyszerszedés területén sincs másképp. Szinte már közhely, hogy a betegek egy jelentős része egyáltalán nem, vagy csak pontatlanul szedi a gyógyszereit, pedig hipertóniánál kizárólag a pontos és rendszeres terápia az, ami segít elérni a szövődmények megelőzéséhez szükséges célértéket.
Ezt, illetve a terápiát támogató eszközök szerepét a hipertóniás betegek terápiahűségének kialakításában vizsgálta a Magyar Hypertonia Társaság az INDIKÁTOR felmérésben. Az INDIKÁTOR egy olyan felmérés volt, amire 2011-2012-ben kerül sor Magyarországon, 573 orvos és 16.479 beteg részvételével.
A betegeket – anélkül hogy bármit is változtattak volna kezelésükön – két csoportba sorolták. Az első csoportba kerülők kaptak egy „intelligens” gyógyszeradagolót, amely hangjelzéssel figyelmeztetett a gyógyszer bevételére, így javítva a beteg terápiás együttműködését. A második csoportban a terápia megszokott módon folyt tovább, így mérhetővé vált, hogy az alkalmazott eszköz javítja-e, és ha igen mennyiben a terápiahűséget.
A tapasztalatokat tekintve elmondható, hogy a hatás már egy hónap múlva is érezhető volt, ugyanis az orvosi viziten meg nem jelentek aránya 60-40 százalék volt a gyógyszeradagolót kapott csoport javára. A 3. hónap végére az „intelligens” gyógyszeradagoló csoportban már közel 10 százalékkal volt magasabb az orvosi viziten törtnő megjelenés.
Az egyik legfontosabb terápiás eszköz, a vérnyomásnapló orvosi viziten történő bemutatásában hasonló arányokat láthatunk (a naplót vissza nem hozók aránya a két csoport között 60-40), a 3. vizitre pedig már 14 százalékkal többen hozták vissza naplót a gyógyszeradagolós csoportban.
Mindezeken túl talán a legjelentősebb eredmény, hogy a rendelőben mért vérnyomásértéknél mind az 1., mind 2., mind a 3. havi vizitnél a gyógyszeradagolós csoportban szignifikánsabban többen érték el a 140/90 alatti vérnyomás célértéket. Ez mindenképpen bizonyítja, hogy az alkalmazott „intelligens” eszköz nem csak javítja a gyógyszerszedést és ezáltal a vérnyomást, de jótékony hatással van a terápiás együttműködés egyéb tényezőire is (pl. vérnyomásnapló vezetése).





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!