A halálos magasvérnyomásról …
Minden év május 17-e a magasvérnyomás-betegség világnapja.Globálisan 7 millió ember halálát okozza hipertónia, ami különféle formákban másfél milliárd embert érint a földön. Ez a probléma a halálozás ma ismert legnagyobb egyedi rizikófaktora a világon.
LÉPJÜNK TOVÁBB…
Az „Éljen 140/90 alatt!” program 2012-ben az otthoni vérnyomásmérés jelentőségének megtartása mellett, a betegek életmódváltását helyezi előtérbe.
A hypertoniás betegek eredményes kezelése azonban rendkívül összetett feladat. A terápiás siker elérésének nélkülözhetetlen faktora a betegek együttműködésének hosszú távra szóló megnyerése, illetve fenntartása.
2011-ben „A HYPERTONIA ÉVE 2011” alprogramban, az otthoni vérnyomásmérés fontosságára helyezték a hangsúlyt, miként ezt a Hypertonia Világnap jelmondata is ajánlotta. 2012 első félévében kezdődő „LÉPJ TOVÁBB PROGRAM” célja pedig annak a megvizsgálása, hogy a beteg együttműködését segítő eszközök alkalmazása miként segíti az egyénre szabott terápiahűség kialakítását, illetve a kitűzött vérnyomás célérték elérését.
A program nevének megfelelően a szervezők ezúttal a rendszeres mozgásra fókuszálnak. A mozgáshiány kedvezőtlenül befolyásolja vérzsír és vércukorszintet és önmagában a vérnyomást is. A rendszeres mozgás a vérnyomást befolyásoló összes tényezőt képes jó irányba terelni, ezáltal csökken a magasvérnyomás-betegség kialakulásának valószínűsége, illetve a már kialakult betegség súlyossága is csökkenthető.
A programba kerülő betegek számtalan a terápiát és a helyes életmódot támogató eszközt kapnak a felmérés során. Ezek legfontosabbika egy lépésszámláló a hozzá tartozó mozgásnaplóval, amiben napi bontásban rögzítendő a megtett lépések száma és/vagy az egyéb mozgással töltött idő. Természetesen életmódtanácsokat is kapnak az érintettek, összesen 3 tematikus kiadványban – Rendszeres mozgás, Étrend, Kockázati tényezők – jutnak az információkhoz. Azt talán már említeni sem kell, hogy egy vérnyomásnapló is része az információs csomagnak.
A vizsgáltba került betegeknél mindösszesen 4 hónapig figyelik, hogy hogyan alakul a lépésszám, az aktív mozgás időtartama és a vérnyomás átlagos értéke, amit majd más, terápiás segédeszközt nem kapó betegek adataival vetnek össze.
A szervező „Éljen 140/90 alatt!” program gazdái biztosak benne, hogy a tavalyi felméréshez hasonlóan számos olyan hasznos információhoz jutnak, ami az egészséges emberek, a kezelőorvos, és a betegek részére is fontos útmutatást jelent, a kollégák jövőbeni gyógyító munkájában hasznos segítséget nyújt.
Hozzászólás zárolva.