Facebook hozzászólás
192

A hosszú ujj vajon miről árulkodik?

Egy kutatás szerint akár egy gyors pillantás is elég lehet a gyerekek mutató- és gyűrűsujjára ahhoz, hogy megjósolják hogyan fognak teljesíteni az iskolai alkalmassági vizsgán.

Azok a gyerekek, akiknek hosszabb a gyűrűsujjuk, mint a mutatóujjuk, valószínűleg ügyesebbek lesznek a matematikában, mint az irodalmi és verbalitást igénylő feladatokban, míg azoknál a gyerekeknél, ahol fordított a helyzet, nagyobb eséllyel számíthatunk jobb képességekre olvasásban, írásban és beszédben, mint a matekpéldákban.

A tesztoszteron és az ösztrogén hormonok anyaméhben mérhető szintje felelős az ujjak hosszáért, amelyben tükröződik a különböző agyterületek fejlettsége” – mondta Mark Brosnan pszichológus, a Bath Egyetem kutatója.

Az anyaméhben kifejtett tesztoszteron (férfi nemi hormon) hatás elősegíti azoknak az agyterületeknek a fejlődését, amelyek a matematikai és térbeli képességekért felelősek mondta. Ez a hormon teszi hosszabbá a gyűrűsujjat. Az ösztrogén (női nemi hormon) ugyanilyen hatással van azokra a területekre, amelyek a verbális képességekért felelősek, és jobban fokozza a mutatóujj fejlődését, mint a gyűrűsujjét.

A vizsgálatban Brosnan és kollégái fénymásolatot készítettek az iskolaalkalmassági vizsgát tett gyermekek tenyeréről, és tolómérő segítségével 0,01 mm pontossággal megmérték a mutató- és gyűrűsujjukat. Az ujjhosszak arányát használták, hogy meghatározzák a tesztoszteron- és az ösztrogénhatás mértékét.

A kutatók először külön értékelték a lányok és a fiúk teszteken elért eredményeit, és összehasonlították a mért ujjhosszarányokkal. Fiúk esetében egyértelmű összefüggést találtak a hosszabb gyűrűsujjal kimutatott születés előtti fokozott tesztoszteronhatás és a matematikaeredmények között. Ezzel párhuzamosan azok a lányok értek el jobb eredményeket irodalomból, akiknek rövidebb volt a gyűrűsujjuk, mint a mutatóujjuk, ami a születés előtti gyengébb tesztoszteronhatásra utal.

A kutatók a két nemet egybevetve is összehasonlították az ujjhosszakat és az alkalmassági teszten elért eredményt is, és azt találták, hogy a hosszabb gyűrűsujj, vagyis a nagyobb tesztoszteronhatás így is a matematikai képességeket erősíti a verbális képességek javára.

„Az ujjak aránya érdekes betekintést enged a veleszületett és a kognitív képességekbe” – nyilatkozta Brosnan. Az eredményeket a British Journal of Psychology következő számában fogják közölni. A kutató a jövőben kollégáival azt fogja tanulmányozni, hogy az ujjak aránya kapcsolatban áll-e egyéb kognitív és viselkedésbeli tényezőkkel, mint például a technofóbia, a lehetséges diszlexia (olvasási nehézség) vagy pályaalkalmasság.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Nőként kiemelt szerepe van a jó alvásnak

Az alvás nem csupán a pihenés eszköze, hanem a szervezet regenerációjának és kiegyensúlyozott működésének…

Olívaolajjal a női egészségért

Az olívaolaj a mediterrán konyha egyik jellegzetes alapanyaga, ám nem csak a konyhában vehetjük hasznát. De ne…
1 / 3 465

GASZTRO

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!