A jó modor angol, a bunkóság amerikai
A GfK és a Wall Street Journal 2006 őszi felmérése szerint szinte minden nemzet elégedett saját honfitársainak modorával. A válaszadók szerint a legillendőbben viselkedő nemzet a brit, a legkevésbé jó modorú pedig az amerikai. A magyarok szigorú elvárásokat támasztanak pontosság tekintetében és nem tartják helyénvalónak baráti összejöveteleken a dohányzás teljes korlátozását.
Pontosság tekintetében Oroszország és Ausztria a bajnok: itt tízből majd kilencen – 85 százalék – tartják fontosnak az időben, vagy annál kicsit korábbi érkezést. A dobogó harmadik fokára Olaszország állhatna fel (82 százalék).
Magyarországon az összesítettnél egy egész picit szigorúbbak az elvárások. Minden második magyar pontos érkezést vár el, és a megkérdezettek több mint negyede (27 százaléka) szerint a megbeszélt időpontnál „mindig egy kicsit korábban kell érkezni„.
Mobiletikett
Az európaiak 40 százaléka véli úgy, hogy családi, vagy baráti vacsora alkalmával a mobiltelefont mindig ki kell kapcsolni, közel egynegyedük (23 százalék) szerint pedig ugyan „fel lehet venni a telefont, de csak röviden illik beszélni”.
A bolgárok 8 százaléka és a görögök 6 százaléka felől a hívott fél nyugodtan felveheti a telefont, s olyan hosszan beszélhet az asztal mellett, ameddig csak jónak látja.
Dohányzás
A kutatók azt is megkérdezték, vajon joga van-e a házigazdának bármi módon korlátozni vendégeit a dohányzásban. A válaszadók több mint kétharmada (68 százaléka) gondolja úgy, hogy a házigazda ilyen alkalmakkor „megtilthatja a dohányzást a házon belül, de meg kellene engednie kint, a teraszon vagy a kertben”.
Főként a görögök, a bolgárok, a törökök és a spanyolok elleneznek mindenféle ezirányú korlátozást, s úgy gondolják, hogy „a vendéglátónak nem kellene megtiltania a dohányzást sem a házban, sem a teraszon”.
A magyarok véleménye e kérdés tekintetében nem tér el jelentős mértékben az összes ország átlagától.
Hozzászólás zárolva.