Biztonságos maszkviselet
A kettő jobb, mint az egy
A koronavírus új, a korábbinál gyorsabban terjedő és fertőzőbb angliai mutációja miatt is szükség lehet arra, hogy az egyéni védelemre az eddigieknél jóval nagyobb hangsúlyt helyezzünk. A maszk viselése – ez már eddig is bebizonyosodott – hatékony lehet a járvány terjedésében, egy mostani vizsgálat pedig megállapította, hogy a dupla maszk – egy orvosi és egy szövetmaszk – viselése majdnem 100 százalékban csökkenti a fertőzés átadását az egyik személyről a másikra.
Bármelyik maszk csökkenti a koronavírus fertőzésének kockázatát, de az igazi védelmet csak az arcra szorosan simuló sebészi maszk, vagy egy sebészi maszk és egy fölötte viselt szövetmaszk együttes használata jelenti – közölte az amerikai betegségmegelőzési és járványügyi központ (CDC).
A járványügyi hatóság vizsgálatának megállapítása szerint a vírus terjedése akár 96,5 százalékkal is csökkenthető, ha mind a fertőzött, mind a nem fertőzött személy megfelelően viseli a maszkot.
Rochelle P. Walensky, a CDC. igazgatója a Fehér Ház legutóbb megtartott koronavírusos tájékoztatóján azt ajánlotta az amerikaiaknak, hogy mindenképpen „jól illeszkedő maszkot” viseljenek az arcukon, amelynek két vagy több rétege van.
Közismert, hogy a maszk viselése nagyban lecsökkenti a fertőzött emberek által kilélegzett aeroszol mennyiségét, a maszkok hatékonysága ugyanakkor meglehetősen eltérő, miután a széleik körül számos esetben szivároghat a levegő.
Az Egyesült Államokban is attól tartanak, hogy a koronavírus új, a korábbinál sokkal fertőzőképesebb variánsa is így terjed, vagyis a nem kellő szigetelés szerepet játszhat a járvány további terjedésében.
A CDC ezért a fokozottabb védelemre és a maszkok megfelelő használatára figyelmeztet azon új laboratóriumi kísérletek alapján, amelyeket Linsey Marr, a Virginia Egyetem aeroszol-transzmissziós szakértője és Monica Gandhi, a Kaliforniai Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó kutatója végzett.
A kísérletek során arra jutottak, hogy a legjobb védelmet a sebészi maszk felett viselt szövetmaszk jelenti. A másik megoldás az, ha a sebészi maszkot az arcra szorosan illeszkedve helyezik fel.
A CDC ehhez azt javasolja, hogy mindenki szorosan kösse meg a maszkot, vagy ha gumis megoldásról van szó, akkor szükség esetén a gumipántra kötött csomóval biztosítsa, hogy a maszk szélei mindenhol rendesen illeszkedjenek az arcra.
A kutatást végzők ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy az új megállapítások laboratóriumi kísérleteken alapulnak – melyek során háromrétegű sebészi, valamint egy szövetmaszkot használtak -, és ma még nem világos, hogy ezek az ajánlások mennyire lesznek hatékonyak a mindennapokban, hogyan teljesítenek a valóságban.
Hozzászólás zárolva.