A klímaváltozás hatása a bőrre
Lényegében mellékes, hogy forró és száraz a nyár vagy hűvösebb, esős – a bőrt a páratartalom állandó változása viseli meg és teszi vízhiányossá. Normális körülmények között a bőrnek két hétre van szüksége ahhoz, hogy alkalmazkodjon a külső változásokhoz,
A bőr stabil környezetben a legegészségesebb – mutatták ki a legújabb kutatások. A relatív páratartalom változásának bőrre gyakorolt hatását kezdték vizsgálni. Széleskörű klinikai vizsgálatokat végeztek olyan eltérő klímájú földrajzi pontokon, mint New York, Arizona és Belgium annak megállapítására, hogy a környezeti változás miként hat a bőr nedvességszintjére. Az eredmények megdöbbentőek voltak és ellentmondtak a bőrápolás széles körben elfogadott nézeteinek.
A száraz, de állandó környezeti körülmények közt élő arizonaiak hidratáltabb bőrrel büszkélkedhetnek, mint a változékonyabb klímájú New Yorkiak. A kutatók ebből arra következtettek, hogy bőrünk nedvességszintje mindaddig alkalmazkodik a környezethez, amíg a levegő páratartalma állandó.
A bőr azonban lassabban alkalmazkodik az enyhébb és változékonyabb klímához, mint amilyen például a New Yorki és a belga klíma, ahol gyakoriak a környezeti változások és a relatív páratartalom szintjének változása.
A kutatási eredményei a tudósokat is meglepték, mert ellentmondtak mindannak, amit a bőrről és annak nedvességtartalmáról ezidáig tudni véltek. Az a nézet volt ugyanis elfogadott, hogy a száraz klíma a bőr kiszáradását eredményezi. A vizsgálat azonban kimutatta, hogy ennek épp az ellenkezője igaz. Ennek pedig az az oka, hogy a bőr állandó környezeti körülmények között működik optimálisan, függetlenül attól, hogy a klíma mindig száraz vagy párás-e, és kevésbé képes alkalmazkodni a páratartalom változásaihoz.
New York-ban például, bár enyhe és viszonylag párás a klíma, mesterségesen szabályozott környezetben élnek, ahol a fűtés, a légkondicionálás és a szűrt levegő mind megviselik a bőrt.
Bőrünk nyáron egyetlen nap alatt is számos környezeti változás elszenvedője. Gondoljunk csak arra, amikor a 40%-os páratartalmú irodai levegőről hirtelen a rosszabb esetben 90%-os páratartalmú utcai levegőre megyünk. Ez rendkívül káros a bőr számára.
Olyan országokban, ahol kiegyensúlyozott az időjárás és kevésbé elterjedt a légkondicionálás, a környezet páratartalma állandóbb. Általánosságban elmondható, hogy a nők bőre ott kevésbé száraz, mert nem szenved el drasztikus páratartalom-változásokat. A lényeg tehát nem a hőmérsékleti változás, hanem a relatív páratartalom ingadozása.
Hozzászólás zárolva.