Facebook hozzászólás
672

Változtass még ma!

A krónikus betegségek megelőzése gyerekkorban kezdődik

A megfelelő életmód kialakítása gyerekkorban kezdődik, és nagymértékben meghatározó a későbbi életszakaszok tekintetében is. Amit kicsiként csinálunk, ahogy étkezünk, ahogy mozgunk, vagy amilyen módon kezeljük a stresszt, mind-mind tanult viselkedésformák, amelyeket elsősorban szüleink alakítanak. Erre rakódnak rá az egyéb környezeti hatások, illetve örökölt genetikai hajlamok. Mindezek egyedi kombinációja határozza majd meg életmódunkat felnőttkorunkban.

A betegségmegelőzési vizsgálat egy általános gyermekorvosi vizsgálatból, rizikófelmérésből és részletes kórelőzmény felvételből áll. Ennek során az orvos kideríti, hogy milyen betegségek fordultak elő a családban, felméri a család életmódhoz kapcsolódó szokásait, illetve összegyűjti a gyermekkel kapcsolatos összes tudnivalót, például volt-e beteg, szed-e gyógyszert, mennyit mozog, hogyan táplálkozik, stb. Ezt rendszerint kiegészíti egy átfogó laborvizsgálat, ahol a megszokott teljes vérkép mellett az orvos olyan funkciókat ellenőriz, mint például a pajzsmirigyműködés, a máj- és veseműködés, vagy a vércukor, a testösszetétel vizsgálatból pedig többek között a test zsír/izom arányáról kap információt.

Az elhízás növeli a betegségek kialakulásának kockázatát
Az elhízás növeli a betegségek kialakulásának kockázatát

Azokat a gyerekeket, akiknél valamilyen eltérés tapasztalható, az orvos egyéb szakorvoshoz – endokrinológushoz, diabetológushoz, gasztroenterológushoz, kardiológushoz, stb. – irányítja. Akik esetében viszont ilyen nem áll fenn, ott – amennyiben szükséges – étkezés- és mozgástanácsadással segíti az orvos az életmódváltást. Ebben az esetben javasolt a néhány alkalmas utánkövetés is, hogy kiderüljön, a család megértette-e a kapott információkat, sikeres-e azok átültetése a gyakorlatba, valamint elindult-e az életmódváltási folyamat.

„Sokan nem tudják, de a megfelelő életmód és fejlődés a szellemi teljesítőképességre is hatással van. Ha az agy – pl. a sok cukor miatt – nem kap elég oxigént, akkor a gyerek az iskolában sem tud megfelelően teljesíteni. A szülők a legtöbbet azzal tehetik gyermekükért, ha odafigyelnek az egészséges táplálkozásra és mozgásra, és ha szükségesnek látják, vagy elakadnak, akkor szakemberhez fordulnak segítségért” – monda el zárásként a szakember.

 

Ma Magyarországon minden negyedik, a középiskolások között pedig minden harmadik gyerek túlsúlyos vagy elhízott – ebből 20 000 súlyosan elhízott.

A diabétesz korunk népbetegsége: bő egy évtized alatt duplájára nőtt a cukorbetegséggel érintettek száma hazánkban. A 0-18 éves korosztályban mára tízezerből 25,5 diabéteszes, a felnőttek esetében pedig 1243.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!