A leggyakoribb herebajokról
Mindig a méretével és játékosságával foglalkozunk, holott mind ez mit sem ér, ha nem egészséges. Ugyanúgy életveszélyes betegségeknek vannak kitéve, mint a női nemi szervek. Hogyan ismerhetők fel a herebajok?
A vízsérv esetében folyadék gyűlik össze a heréket fedő hártya alatt, ami az egyik here lágy duzzanatát okozza. Az állapot jelen lehet már születéskor, vagy kifejlődhet később. A vízsérv gyakran fájdalmatlan, de lehet olyan nagy, hogy a kellemetlenség megszüntetésére esetleg sebészi eltávolítás ajánlott.
A hematokele általában a herét ért sérülést követően kialakuló vérömleny. Néha kezelés nélkül felszívódik a vér, de nagy hematokelék gyakran sebészi eltávolítást tesznek szükségessé.
A spermatokele spermiumokat tartalmazó összegyűlt folyadék ömleny, ami általában a mellékhere közelében helyezkedik el. A naggyá, vagy zavaróvá váló spermatokelét műtéttel távolítják el.
A varikokele megnyúlt, megvastagodott, hernyószerű vénák tömege a herezacskóban, olyanok, mint a visszértágulat. A varikokele általában a herezacskó bal oldalán fordul elő, és olyan tapintatású, mint egy zacskó hernyó. Az elváltozás feltűnő, mikor a férfi áll, de mikor lefekszik, általában eltűnik, mert csökken a megnagyobbodott vénákban folyó vér nyomása. A varikokelét sebészileg korrigálhatják, ha a herezacskó kényelmetlen feszítő érzést okoz, vagy ha rontja a megtermékenyítő képességet.
Hererák
Magyarországon évente 200-250 új hererákos beteget diagnosztizálnak. Sajnos ezek a betegek a fiatalok, 20-30 évesek közül kerülnek ki. Nagyon ritkán előfordulhat gyerekkorban is. Ez éppoly ritka, mint az öregkori (50 év felett) hererák.
Első tünetét maga a beteg észlelheti. A herében kicsi, kemény göb tapintható. Javasolt (éppúgy, mint a nők esetében az emlők önvizsgálatát), a here önvizsgálatát is – különösen 15-30 év között – időnként elvégezni. Minden rendellenesség, megnagyobbodás, csomó, göb miatt orvoshoz kell fordulni, mivel a daganat nem fájdalmas.
Hozzászólás zárolva.