A legnagyobb gyémántrablások
A február közepi brüsszeli gyémántrabláshoz – melynek során az egyelőre ismeretlen fegyveresek mintegy 65 millió dollár értékű drágakövet tulajdonítottak el – hasonlatos bűncselekményből mindössze négy történt az elmúlt évtizedben. Az öt eset során összesen több mint 400 millió dollár értékű ékszer került illetéktelen kezekbe.
Csak emlékeztetőül: a belga fővárosban nyolc fegyveres akciófilmbe illően, két autóval áttörve a reptér védőkerítését, a Brinks biztonsági cég tíz kilogrammos – nyers és csiszolt gyémántokból álló szállítmányát rabolta el a Swiss légitársaság egyik Fokker 100-asáról – írja a Conclude Daily Gold.
Nemcsak az évtized, hanem egyenesen az évszázad egyik legvakmerőbb és ugyanakkor legjobban kitervelt bűncselekményének tartják, hogy 2003-ban Leonardo Notarbartolo és bűntársai bravúrosan betörtek Antwerpen egyik legszigorúbban őrzött bankja, az Antwerp Diamond Center két emelettel a földfelszín alatt lévő páncéltermébe. A rendőrség a mai napig nem tudja megmagyarázni pontosan, hogyan is rabolták ki a trezorokat, melyeket infravörös detektorok, Doppler radar, mágneses mező, szeizmikus szenzor és 100 millió lehetséges kombinációval bíró zár is védett. Tettéért Notarbartolo tíz évet kapott, ám 2009-ben kegyelemmel szabadult. A 100 millió dollár összértékben ellopott gyémántok nem kerültek elő. A történet megihlette a többek között a Mission: Impossible harmadik részét rendező, forgatókönyvét író amerikai J.J. Abrams-et, aki 2009-ben megvette a filmesítési jogokat, ám az alkotás még nem készült el.
Két évvel később két felfegyverkezett, KLM-dolgozónak öltözött férfi egy lopott KLM-autóval behatolt az amszterdami Schiphol repülőtér ipari termináljába, ahol feltartóztattak egy, mintegy 77 millió dollárnyi gyémántot a belvárosba szállítani szándékozó teherautót, majd elhajtottak vele. Később a furgont a rendőrség megtalálta egy közeli településen, ahol szemtanúk szerint átszálltak egy rájuk váró – szintén lopott – piros Renault Expressbe, melyet egy hónappal később kiégve találtak meg Diemen-ben. A két elkövetőt, valamint segítőiket viszont máig nem sikerült kézre keríteni.
Franciaország 2008-ban volt a színtere történelme egyik legvakmerőbb rablásának. Négy férfi – közülük 3 nőnek öltözve – az amerikai Harry Winston párizsi, a Champs-Elysée melletti utcában lévő üzletének – melynek vevői között hollywoodi sztárok és királyi családok is megfordulnak – kirakatából vitt el ékszereket, 108 millió dollár értékben. A rendőrség 2009-ben 25 embert vett őrizetbe, akiknél már ekkor megtalálták az elrabolt gyűrűk, nyakláncok és karórák egy részét. Majd egy párizsi épület lefolyójában műanyag dobozba csomagolva, egy cementöntőformában további 19 gyűrűt és három pár fülbevalóra leltek. 2009-ben két elegánsan öltözött, magát vásárlónak kiadó férfi a Graff Diamonds egyik londoni üzletéből rabolt el fegyverrel 43 darab, közel 1500 gyémánttal foglalt ékszert, 65 millió dollár értékben. Az egyik eladót rövid időre túszul ejtették, az utcán leadtak egy lövést a levegőbe, hogy pánikot keltsenek, majd a rájuk váró autóval elhajtottak. Nem messze kocsit váltottak, és úgy menekültek tovább. A két férfi profi sminkes segítségével teljesen megváltoztatta a kinézetét, ám lebuktak, miután az egyik autóban hagytak egy mobiltelefont. E szálon elindulva a rendőrség összesen tíz embert vett őrizetbe.
Hozzászólás zárolva.