A magyarok forrón szeretik – és bejön nekik!
Így november táján egyre nagyobb az esélye annak, hogy elkapunk valamilyen szezonális betegséget. A nátha és az influenza kellemetlen tünetei sajnos igencsak ismerősek legtöbbünk számára. Hogy ez az időszak mégse csak a betegségekről szóljon, érdemes tisztában lenni a megelőzés és gyógyítás legfontosabb lépéseivel.
Az ősz és tél egyik állandó és kellemetlen vendége a megfázás, amelynek zavaró tüneteit – a torokfájást, az orrfolyást és a köhögést – mindenki megtapasztalta már.
A megfázás a világ talán leggyakoribb és legrégebbi betegsége, amit egy gyors lefolyású vírusfertőzés okoz. Sokszor hallottuk már, hogy vigyázzunk a hidegben, azonban a náthát nem a hűvös időjárás idézi elő.
Az ősz beköszöntével sokkal többet tartózkodunk zárt helyeken, ahol, ha köhögünk vagy tüsszentünk, több tízezer vírust hordozó kis cseppecskét juttatunk a levegőbe, megfertőzve ezzel másokat is. A leghatásosabb, amit tehetünk a megelőzés érdekében, közhelyszerű, de igaz: aludjunk napi minimum 8 órát, mozogjunk rendszeresen, figyeljünk az egészséges táplálkozásra, és sűrűn mossunk kezet.
A hidegebb hónapok másik gyakori vírusfertőzéses megbetegedése az influenza, amelynek a megfázáséihoz hasonló, de rendszerint súlyosabb tünetei vannak: magas láz, hidegrázás, testi fájdalmak, levertség és fáradtság. A tünetek megjelenését követően a felnőttek szervezetében elszaporodó vírusok akár 5–10 napig is fertőzhetnek. Ezért annak érdekében, hogy biztonságban tudhassuk magunkat és a környezetünket, érdemes a megfázás esetén is alkalmazni az előbbi megelőzési módszereket. Emellett manapság egyre szélesebb körben elterjedtek a védőoltások is, amelyek a WHO adatai alapján 70–90%-os védelmet biztosítanak.
Az óvintézkedések ellenére is előfordulhat, hogy mégsem sikerül elkerülnünk a megbetegedéseket. Ilyenkor mindenkinek megvannak a jól bevált praktikái. Mi, magyarok a különböző forróital-porokra és a levesre esküszünk – derült ki a Wick Pharma GmbH 2014 júniusában negyedik alkalommal, összesen 12 ország több mint 12 ezer lakosa részvételével végzett átfogó kutatásából. Ezenkívül gyakran választjuk az olyan vény nélkül is beszerezhető készítményeket, mint például a zöld pajzsos termékek, amelyek egyszerre több tünet enyhítésére is alkalmasak.
Emellett persze figyelünk a megfelelő folyadékpótlásra és vitaminbevitelre is. Talán éppen ezeknek a módszereknek – vagy talán világszerte híres strapabírásunknak – köszönhető az is, hogy átlagosan évente csupán 2 alkalommal leszünk náthásak, és körülbelül 5 napon belül le is küzdjük a betegséget, ami európai viszonylatban igencsak jó eredménynek számít. Nem szabad azonban félvállról venni az intő jeleket, ezért érdemes a tünetek észlelését követő 24 órán belül orvoshoz fordulni.
Hozzászólás zárolva.