A média a szexuális szabadságot hirdeti! Jól van ez így?
A tinédzser korú fiúk szüleinek talán érdemes átgondolni a Michigan Egyetem kutatóinak, Marina Epstein-nek és L. Monique Ward-nak legutóbbi tanulmányát. A Journal of Youth and Adolescence folyóirat most megjelent számában olvasható publikáció szerint a szülők, ha egyáltalán szóba kerül a téma, inkább a szex negatív oldalait emelik ki a médiával és a barátokkal ellentétben, akik pozitív szexuális üzenetet közvetítenek a tinédzsereknek.
A vizsgálatban összesen 286, tizennyolc és huszonnégy év közötti egyetemista férfit kérdeztek meg arról, kinek volt a legnagyobb hatása szexuális nevelésükre. A kérdések arra is kitértek, hogy kivel milyen megközelítésből vitatták meg a témát. A kutatók arra voltak kíváncsiak, volt-e különbség a szülők, az osztálytársak és a média által közvetített információk között, és hogy ezek a vélemények különböző szexuális értékeket közvetítettek-e.
Korábbi tanulmányokhoz hasonlóan a kutatók úgy találták, hogy a szülők ugyan szolgáltak némi információval a szex témakörével kapcsolatban, de ezek gyökeresen eltértek attól, amit a fiatalok társaiktól vagy a médiából hallhattak. A szülők az önmegtartóztatás hívei voltak, és főleg a terhességről és a termékenységről beszéltek, a többi témával kapcsolatban szűkszavúak voltak. Az osztálytársak és barátok ezzel ellentétben bátorították a fiatalokat a komoly kapcsolat nélküli szexre, és azt sugallták, hogy a randizás és az ilyesfajta szexuális magatartás a „menő”.
A média hasonlóan nagy mértékben befolyásolta a tinédzsereket. A különféle médiumok szexuális sztereotípiákkal szolgáltak, amelyek a szexuális szabadságot támogatták. A legtöbb információt ebből a forrásból tudhatták meg a fiatalok az AIDS-ről, a szexuális úton terjedő betegségekről és az óvszerekről. A szerelemről és a homoszexualitásról a vizsgálat alanyai szerint egyik forrás sem tett említést.
A szerzők összegzésként elmondták, hogy a tanulmány számos fontos kérdést vet fel, nevezetesen: hogyan dolgozzák fel a fiatalok ezeket az ellentmondásos információkat, melyik üzenetet fogadják el leginkább, mivel lehetne rávenni a tinédzsereket, hogy a velük egykorúak és a média szexuális tanácsai helyett szüleik figyelmeztetésire is odafigyeljenek.
A legfontosabb kérdés a jövőbeni kutatások szempontjából azonban az, hogy melyik forrás melyik üzenete van a legnagyobb befolyással a tinédzser fiúkra. „Ha ezekre a kérdésekre választ kapunk, talán jobban megértjük majd a fiatalok fejlődésének és döntéshozatalának bonyolult mechanizmusát, és így talán könnyebben tudunk hatni rájuk, hogy olyan döntéseket hozzanak, amik jók nekik, és kevésbé fogadják el a társaik és a média által sugallt egészségtelen sztereotípiákat.” – írják a szerzők a tanulmányban.
Hozzászólás zárolva.