A méh és darázscsípések tragikus balesetének megelőzésére
Nem szabad orvos nélkül kezelni a csípés helyétől távol eső testrészeken észlelt tüneteket, az anafilaxia tüneteit (nyelési zavar, szédülés, eszméletlenség, nyelv duzzanat szájbeli vagy szemben elhelyezkedő duzzanat, sípoló légzés, nehézlégzés). Ezek a tünetek azonnali sürgősségi ellátást igényelnek, mentőt kell hívni, ha nincs a közelben orvos, aki ha szükséges életmentő adrenalin injekciót ad. Ilyenkor legtöbbször kórházba kell vinni a beteget.
Amennyiben a csípést követő események egyértelműen egész szervezetet érintő allergiás reakcióra utalnak, a beteget el kell látni öninjekciózáshoz adrenalinnal. Ennek legegyszerűbb módja a fecskendőbe csomagolt adrenalin (vagy más néven epinefrin), az auto-injektor felírása, amely felnőttek részére 300 mikrogramm adrenalint tartalmaz 0,3ml izomba beadandó injekcióban. A 15-30 kg közötti testtömegű gyermekek részére javasolt autoinjektor adrenalin tartalma 150 mikrogramm. Az adrenalin autoinjektor egy olyan komplex gyógyszerkészítmény amely egyben tartalmazza a gyógyszert, a fecskendőt és a tűt, valamint egy nagy megbízhatóságú beadó rendszert, amelynek segítségével a beteg önmagának be tudja adni az injekciót amennyiben és ahol az szükséges. Ha a beteg csípés utáni rosszullét kezdete miatt kényszerül az adrenalin beadására, a beadást követően mindenképpen hívjon azonnal mentőt vagy keressen orvosi segítséget, mivel az anafilaxia tüneteinek teljes ellátásához ez elengedhetetlen.
Az adrenalin autoinjektor készítmények jelenleg nem kapnak társadalombiztosítási támogatást, teljes áron juthatnak hozzá a betegek.
Dr. Herjavecz Irén főorvos asszony megszívlelendő tanácsai
Mire figyeljen a darázs vagy méhméregre allergiás beteg? Néhány életmódbeli változtatással csökkenthető a csípés valószínűsége.
· Hordjon zárt ruházatot, zárt cipőt. Élénk színű holmik – mint a sárga, piros – viselése nem javasolt. Kertben, strandon, általában a szabadban soha ne járjon mezítláb!
· Kerülje illatos kozmetikumok használatát!
· Ha úgy érzi a hajába szállt valami, azt ne próbálja kezével eltávolítani, kérjen segítséget vagy hajkefével próbálkozzon!
· Általában ne próbálja kézzel elhajtani a darazsat, a hadonászás támadásra ingerli a rovart.
· Ne étkezzen a szabadban, soha ne igyon olyan üvegből, palackból ami már korábban nyitva volt. Mindig ellenőrizze a pohárba kitöltött innivalót is!
· Gyümölcs, fagylalt, édes sütemény fogyasztása után mosson kezet és arcot !
· Ne autózzon lehúzott ablakkal!
· Mielőtt beül az autójába ellenőrizze az ülést, ill. hogy nincs-e a kocsitérben darázs vagy méh.
Hozzászólás zárolva.