A mellrákról, sok nő rémálmáról!
A mell rosszindulatú daganatainak gyakorisága évről évre nő. A statisztika szerint a leginkább veszélyeztettek az 50 év feletti nők, de számos esetben a beteg harmincas éveiben járó nő, sőt akad példa férfibetegre is.
A jóindulatú csomók típusai
A mellben talált csomók 80 %-a jóindulatú, vagyis nem ad áttéteket más szervekbe és nem növekszik korlátlanul. Ennek ellenére sokszor sebészeti úton távolítják el ezeket a csomókat, nehogy esetleg később elfajuljanak.
A fibroadenoma az emlő jóindulatú, kötőszövetes daganata. Egyszeres, mozdítható, kerek és rugalmas csomó, fájdalommal nem jár együtt. Sebészi úton távolítják el az orvosok, ami után teljes lehet a gyógyulás.
A papilloma laphám eredetű daganat, mely sajnos rosszindulatúvá is fajulhat. Jellegzetes kísérőjelensége a vérző mellbimbó.
A masztopátia az ovuláció – két menzesz közötti középidőben történő peteérés – rendszeres elmaradása miatt kialakuló cisztacsoport, melyet a kötőszövet felhalmozódása kísér. A masztopátia gumiszerű tapintású, rugalmas, elmozdítható, többszörös és fájdalmas csomók formájában jelentkezik. Az emlőrákok majdnem 3/4-e előzetesen fennálló masztopátia nyomán alakul ki
A rosszindulatú daganat
Emlőrák általában a mirigyekből vagy a tejelvezető csatornákból indul ki, és az érrendszerbe törve képezhet áttétet a másik mellbe, a hónaljba, a mellkasba, a nyaki nyirokcsomókba, a tüdőbe, a májba vagy a csontokba.
Kezelés
Általában kombinált módszert alkalmaznak: a beteg műtéten esik át, de kap besugárzást, citosztatikus és hormonkezelést is.
Műtét
Van, hogy csak a daganatot magát távolítják el, máskor viszont a műtét az egész emlő vagy kiterjesztett esetben a mellizmok egy részének és a külső mellizom környéki nyirokcsomók eltávolításával jár.
Sugárkezelés
A kemoterápiát általában műtét után kezdik el, bár a nagyobb tumorral kezelt nőknél már azt megelőzően is szükség lehet rá. Minden emlőmegtartó műtét szükségessé teszi. Megakadályozza a helyi és a műtéti hegben áttét képződését és segít a távoli áttétek megelőzésében is. Kellemetlen mellékhatása a gyulladt, kemény bőr és a mell méretének csökkenése.
A gyógyszeres kezelés a mellrák valamennyi stádiumban fontos támasz.
Citosztatikus kezelés:
A kemoterápia mellett alkalmazzák. A citosztatikumok hatékonyan pusztítják a daganatsejteket, de sajnos a szervezete egyéb, gyorsan osztódó sejtjeit is, így a hajhagymákat és a gyomor-bélrendszer sejtjeit. Ez a magyarázata a mellékhatásként tapasztalható a hajhullásnak és hányingernek. A fehérvérsejtek és a vörösvértestek, valamint a vérlemezkék száma is csökken a kezelés alatt átmenetileg. Ezek nyomán agyvérzés, orrvérzés jelentkezhet, a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenállóképessége fokozottan csökken.
Hozzászólás zárolva.