A nő és a karrier: „A munkalógia jelenség”
„Munkaológia.” Első olvasatra furcsa szóösszetétel. Hogyan válhat a munka mákonnyá, minden hiányosságunkért és megvalósulatlan vágyainkért kárpótlást nyújtó szerré? Sokan tették már fel ezt a kérdést. Elsőnek H. Freudenberger 1974-ben. Vizsgálták azóta szociológusok, pszichiáterek, pszichológusok. Egy biztos: elsősorban a magasan képzett diplomásokat fenyegeti a munkához való viszony fokozatos torzulása, melyet a szakirodalom „Munkaológia”, majd annak folyományaként fellépő Burnout szindrómának, magyarul kiégésnek nevez. Nagy kérdés, hogy megelőzhető-e és hogyan ez a személyiségtorzító folyamat.
A spirált erősíti, hogy általában régebbi magánkapcsolatai egyre inkább átrendeződnek. Munkahelyén köt új barátságokat, „szerelmeket”.
Sokan belátják, hogy „ez így nem mehet tovább”. Megpróbál kilépni, új munkahelyet keres, de tulajdonságától nem szabadul. Újra és újra kitermelheti saját csapdáját.
Kik a legveszélyeztetettebbek?
Kezdeti vizsgálatok szerint a segítő foglalkozásúak (orvos, nővér, pedagógus, szociális munkás) körében észlelték ezt a munkaviszonyt. Napjainkban a szociálpszichológiai vizsgálatok arra hívják fel a figyelmet, hogy egyre több és több foglalkozás, magas iskolai végzettségűek körében figyelhető meg ez a folyamat.
Saját vizsgálataim szerint napjainkban a mendezser foglalkozásúak köre kitüntetetten veszélyeztetett. Ők ugyanis nem kifejezetten valamilyen professzióban szereznek alapismeretet, hanem az értékesítés, a marketing világában kell újabb és újabb ismeretket szerezniük.
A személyiségváltozás és a pszichés egészség
A munkaológiában szenvedő embert a kudarc, illetve a kudarc lehetőségének a gondolata is „kiborítja”. A munka vagy a munkahely elvesztése, a vállalkozás gyengülése páni félelemmel tölti el.
A nőket külön terheli, hogy a tervezett időben nem esnek teherbe, ez a stresszteli állapotot tovább rontja. A „biológiai óra” sürgeti az első gyermekvállalást. Félve, hogy „kifutnak” az időből, az asszisztált reprodukciós medicinához fordulnak. Általában organikus okot nem találnak, „ismeretlen eredetű” meddőség a diagnózis. A stressz nem kedvez a teherbeesésnek, a terhességnek. Általában a szülésig szeretnének dolgozni. Hiszen a nyugalom, a laza önátadás, az életnek megfelelő ritmus majdnem csak elméletileg ismert számunkra.
A pszichésen egészséges ember örülni, pihenni és hasznosan tevékenykedni egyaránt képes, és mindezek egyensúlyban tartásához nélkülözhetetlen feszültségtűrő képesség birtokában van. Van ideje önmaga és mások számára. Fontosnak tartja azokat a kikapcsolódási formákat, amik új ismeretket és élményeket jelentenek. Szélesíti látókörét (olvas, kapcsolatot tart a kultúrával). Élvezi és időt ad párkapcsolatának, igenelve a közös „mi” élményt.
Hozzászólás zárolva.