Facebook hozzászólás
384

A női depresszió titka

Gyakran diagnosztizálnak főként a fogamzóképes nőknél PCOS-t. Az úgynevezett policisztás ovárium szindróma egyik tünete a depresszió – fedezték fel a Columbia Egyetem tudósai.

Inzulinrezisztencia és a férfi hormonok túlsúlya diagnosztizálható egyebek közt a policisztás ovárium szindróma, azaz a PCOS hátterében.  A legfrissebb kutatások szerint – mivel hormonális zavarról van szó – ez befolyásolhatja a hangulatot, súlyosabb esetben fásultság, depresszió is kialakulhat – tájékoztatott dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS specialistája.

A változások, amelyeket ez a szindróma a női testben előidéz, sajnos akár súlyos önértékelési problémákhoz is vezethetnek. A fogyásra való képtelenség, az állandóan megjelenő pattanások, valamint az arcot is csúfító szőrösödés ugyanis olyan mentális gödörbe taszítja a betegeket, ami csak tovább ront az állapotán. A Columbia Egyetem tudósai azt is megfigyelték, hogy a PCOS-ben szenvedő betegek közt ezért fordul elő gyakrabban a depresszió.

Nőgyógyászati oka is lehet a depressziónak, Fotó: Google

Elhízás, fokozott szőrnövekedés, hajhullás, menstruációs zavarok és meddőség: ezek a szindróma jelei. Érdemes azt is tudni, hogy a tünetek nem mindenkinél jelentkeznek, így lappangva is kialakulhat a probléma!

A petefészekben kialakult ciszták jelenlétét nőgyógyászati ultrahanggal vizsgálják, míg mögöttes betegségét, az inzulinrezisztenciát vérvétellel lehet kimutatni. Ekkor ugyanis a férfi nemi hormonok túlsúlya miatt nem következik be tüszőrepedés, így ciszták maradhatnak hátra. A diagnózishoz szükséges vizsgálatok nem fájdalmasak, és gyorsan fényt derítenek a problémákra, így ha valamelyik kellemetlen tünetet tapasztalja magán, illetve menstruációs zavarokkal, esetleg meddőséggel küzd,  akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis kezeletlen esetben a probléma a depresszió mellett 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet- figyelmeztet dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS specialistája.

Maga a betegség a legtöbbször gyógyszeres kezeléssel gyógyítható, melyet rendszeres mozgás és diéta egészít ki. Sok esetben a fogamzásgátló szedése megszünteti a tüneteket, így gyakran írják fel a panaszok enyhítésére. Hátulütője, hogy a problémára sokszor csak akkor derül fény, amikor a nő leteszi a tablettát.

Stresszoldó gyógynövényekről itt olvashatsz!

Forrás: Budai Endokrinközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!